Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Zabytkowe tramwaje i autobusy na ulicach Krakowa

Na krakowskie ulice wyjadą zabytkowe tramwaje oraz autobusy. Dla mieszkańców oraz turystów MPK Kraków przygotowało także prezentację historycznych pojazdów technicznych z własnej kolekcji. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę 25 czerwca o godz. 11.00, na pętli autobusowej Osiedle Kurdwanów.

Przejazd zabytkowych autobusów i tramwajów w Krakowie (Fot. MPK Kraków)
Przejazd zabytkowych autobusów i tramwajów w Krakowie (Fot. MPK Kraków)

Podczas prezentacji będzie można zobaczyć cztery historyczne pojazdy techniczne:

  • Jelcz RTO Holownik – prezentowany po raz pierwszy (pojazd pochodzi z Puław i tam był eksploatowany. Został zbudowany w 1978 roku, użytkowany do 2016 roku. Został wyremontowany w latach 2022-2023. Tego rodzaju holownik autobusowy był eksploatowany przez MPK w Krakowie do połowy lat 90. XX w.)
  • Ikarus 260 Pogotowie Techniczne (pojazd został zbudowany na bazie autobusu Ikarus w 1986 roku)
  • Jelcz RTO Pogotowie Techniczne (pojazd powstał na bazie autobusu Jelcz, które w Krakowie kursowały od 1959 do 1985 roku)
  • Star 266 Dźwig tramwajowy (powstał w 1986 i służył do wkolejania wagonów tramwajowych)

Pokaz historycznych pojazdów technicznych będzie się odbywał w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Na linii nr 0 (Dajwór – Cichy Kącik)

– Tym razem na linię zostanie wysłany wrocławski tramwaj Linke Hofmann z 1925 roku – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK Kraków. – To pierwszy zabytkowy wagon w kolekcji MPK SA. Gdy trafił do Krakowa często „grał” w filmach rolę krakowskiego tramwaju. Po wyremontowaniu przez MPK w 1985 roku, był pierwszym czynnym zabytkowym wagonem elektrycznym, którym mogli podróżować mieszkańcy miasta.

 

Wysłanie tego tramwaju na KLM oznacza, że w Krakowie w czerwcu będą kursować na tej linii wagony z pięciu polskich miast – Krakowa, Warszawy, Poznania, Gdańska i Wrocławia.

Poza kursami zabytkowych tramwajów na linii nr 0, w niedzielę 25 czerwca po raz pierwszy w tym roku wyjadą historyczne autobusy. Tego dnia MPK uruchomi linię nr 579, na trasie: Dworzec Główny Zachód – Aleje Trzech Wieszczów – ul. Konopnickiej – Kamieńskiego – Puszkarska – przejazd przez teren Zajezdni Wola Duchacka – Beskidzka – Os. Kurdwanów.

Na linii pojawią się autobusy: MAN SG 242, Ikarus 280, Jelcz 181MB oraz Jelcz 021. Linia będzie kursować co 30 minut, a osoby, które zdecydują się na podróż będą miały wyjątkową okazję zobaczyć z okien zabytkowych autobusów zajezdnię autobusów Wola Duchacka, a więc miejsce, gdzie stacjonują i są serwisowane autobusy elektryczne

Dodaj komentarz