Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Zachodniopomorskie: Newag przekazał pierwszy polski pojazd hybrydowy Impuls 2

NEWAG przekazał do województwa zachodniopomorskiego pierwszy hybrydowy pociąg. Uroczystości z przedstawicielami spółki oraz samorządowcami, odbyły się na Dworcu Głównym w Szczecinie.

Fot. Newag

Urząd Województwa Zachodniopomorskiego jako pierwszy w Polsce zamówił hybrydowe pojazdy szynowe. Oficjalna premiera pojazdu miała miejsce podczas 13. Międzynarodowych Targów Kolejowych w Gdańsku, gdzie Impuls 2 zdobył nagrodę główną TRAKO 2019 w konkursie im. inż. Ernesta Malinowskiego dla wyrobów i innowacji technicznych stosowanych w kolejnictwie.

Pierwsza polska Hybryda przyjęła barwę bursztynu. Drugi – w zielonej barwie – nawiązuje do ekologicznych praktyk wdrażanych w zarządzanie województwem oraz samego położenia regionu.

-Te pojazdy Hybrydowe, które jako pierwsze przyjechały na Zachodniopomorskie tory są realizacją wizji naszego województwa jako przyjaznego mieszkańcom, ale także jako najbardziej Proekologicznego województwa w Polsce. Nie wszędzie w Polsce tory są zelektryfikowane, a dzięki tym pociągom dwunapędowym będziemy w stanie podróżować wszędzie tam gdzie jest to możliwe z napędem elektrycznym, a tam gdzie jest to niezbędne tam będziemy poruszać się z napędem spalinowym. Będzie można nimi podróżować komfortowo, ale jednocześnie ekologicznie. Jestem przekonany, że te dwa pociągi będą fantastycznie służyły naszym mieszkańcom, turystom ale i środowisku naturalnemu. – powiedział Olgierd Geblewicz Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego

 

O inwestycji mówił także Prezes NEWAG S.A.

-Jestem niezmiernie dumny, że mogę z Państwem uczestniczyć w uroczystości przekazania dwóch pierwszych hybrydowych pojazdów. Cieszę się, że jest to  województwo Zachodniopomorskie i że jako pierwsi będziecie użytkownikiem tych pojazdów. Nasz kilkuletnia współpraca doprowadziła do tego, że już 42 pojazdy typu Impuls jeżdżą u Państwa, jesteście liderem w Polsce. – powiedział Zbigniew Konieczek

Prezes NEWAG SA.

W konferencji udział wziął również Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

-Cieszę się ogromnie i jestem dumny z tego, że zarówno jako pierwsi wymieniliśmy tabor kolejowy na tabor nowoczesny i zmodernizowany oraz nadal jesteśmy jedynymi w Polsce którzy mogą się tym pochwalić. Cieszę się, że podkreślono że to będą pierwsze pojazdy, bo będą kolejne. Jestem ogromnie dumny, że te pociągi są produkcji polskiej, że zostały wyprodukowane w Nowym Sączu przez firmę NEWAG. Gratuluję Panu Prezesowi, że udało się ten projekt zrealizować – powiedział Tomasz Sobieraj Wicemarszałek Woj. Zachodniopomorskiego.

 

Nowatorski hybrydowy zespół trakcyjny IMPULS 2 typu 36WEh jest pierwszym polskim pojazdem szynowym, który oprócz silników elektrycznych posiada też silniki spalinowe, które pozwalają na przejazd po odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej. Zastosowanie innowacyjnej technologii w Impulsie sprawia, że funkcjonalność i zakres zastosowania pojazdu przez przewoźników diametralnie wzrasta, a ponadto komfort jazdy pasażerów radykalnie się podnosi.

Dodaj komentarz