Tramwaje Wydarzenia

Zajezdnia Popowice na szlaku zabytków techniki Dolnego Śląska

Do regionalnego zrzeszenie obiektów dziedzictwa przemysłowego i technicznego, które czekają na turystów w województwie dolnośląskim, dołączyły dwa kolejne obiekty. Obok Muzeum Ceramiki w Bolesławcu na szczególnej mapie znalazła się zabytkowa Zajezdnia Popowice we Wrocławiu.

O przemysłowym dziedzictwie regionu Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, powiedział:

Dolny Śląsk przez stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących ośrodków przemysłowych w Europie. To tutaj wdrożono często pionierskie na skalę świata rozwiązania techniczne. Dzisiaj do 26 obiektów dziedzictwa przemysłowego dołączają dwa kolejne. Do Fundacji Dziedzictwa Przemysłowego Śląska cały czas mogą zgłaszać się przedstawiciele miejsc, które chciałyby dołączyć do inicjatywny. Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki ciągle się bowiem rozwija.

 

Niemiecki wagon z dwudziestolecia międzywojennego, pierwsze tramwaje polskiej produkcji powstałe po II wojnie światowej, pierwszy polski tramwaj szybkobieżny i jeden z pierwszych niskopodłogowych autobusów, które były produkowane w naszym kraju. Kolekcja 30 tramwajów, autobusów, a także samochodów, z których najstarsze pochodzą z przełomu XIX i XX w. stacjonuje na terenie zabytkowej Zajezdni Popowice, powstałej w 1901 r.

– Zabytkowa Zajezdnia Popowice to jedno z tych miejsc, które jest symbolem rewolucji przemysłowej. Do dziś korzystamy z jej dobrodziejstw. Szlak powstał po to, by zarówno chronić, jak i ocalić takie miejsca od zapomnienia. Przejazd zabytkowym pojazdami czy wizyta w miejscach związanych z rozwojem przemysłu na Dolnym Śląsku, to frajda dla dzieci i dorosłych, a przy okazji świetna, żywa lekcja historii – podsumował Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

 

Na mapie zabytków techniki znalazło się także Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. „Miasto dobrej gliny”, może się pochwalić tradycjami ceramicznymi sięgającymi średniowiecza. Naczynia mają swoich miłosników na całym świecie. Od 2021 r. miasto jest członkiem Europejskiego Szlaku Ceramiki, jednego ze Szlaków Kulturowych Rady Europy, skupiającego najważniejsze ośrodki rzemiosła ceramicznego. Ponad 7000 eksponatów – od wyrobów z XIII w. po naczynia produkowane współcześnie – Muzeum Ceramiki kontynuuje działalność przedwojennego Muzeum Miejskiego. Od 1967 r. gromadzi zaś zbiory bolesławieckiej kamionki.

Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki

…jest zrzeszeniem obiektów dziedzictwa przemysłowego i technicznego. Znajdują się na nim zabytki związane z energetyką, kolejnictwem, tradycją górniczą, a także hutniczą, z przetwórstwem, łącznością, uzdatnianiem wody oraz przemysłem spożywczym. Czynne zakłady produkcyjne, zabytkowe parki maszynowe, skanseny, muzea, budynki użyteczności publicznej. Mapa, na której zebrano obiekty znajdujące się na szlaku została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie PTTK. Jest dostępna w formie papierowej oraz online.

Mapę zabytków techniki Dolnego Śląska można zobaczyć TUTAJ.

Dodaj komentarz