Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Zastosują ogniwa wodorowe w pojazdach szynowych. List intencyjny podpisany

Impact, H. Cegielski – FPS i Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny realizują projekt, którego celem jest zastosowanie ogniw wodorowych w pojeździe szynowym.

Podpisanie listu intencyjnego miało miejsce w trakcie II konferencji "Kolej Wodorowa", organizowanej przez Polską Izbę Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.
Podpisanie listu intencyjnego miało miejsce w trakcie II konferencji “Kolej Wodorowa”, organizowanej przez Polską Izbę Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.

Impact Clean Power Technology S.A., wiodący dostawca systemów bateryjnych dla transportu w Europie razem z H. Cegielski – Fabryką Pojazdów Szynowych oraz Łukasiewicz – Poznańskim Instytutem Technologicznym rozpoczynają współpracę projektową nad zastosowaniem ogniw wodorowych w pojeździe szynowym. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 7 września br. w Poznaniu. Wszystkie trzy podmioty mają już za sobą praktyczne doświadczenia w zakresie rozwiązań wodorowych.

– Mamy już ponad 10 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań dla pojazdów wodorowych na całym świecie – mówił Bartłomiej Kras, Prezes Zarządu ICPT S.A. – Patrzymy na wodór jako nośnik energetyczny przyszłości. Opłacalność wodoru jako paliwa i magazynu wymaga skali, tzn. musi być produkowany przez elektrolizery ze źródeł odnawialnych tak aby gospodarka mogła być przestawiona na korzystanie z wodoru w jak największym zakresie. Przejście z gazu ziemnego na wodór, to proces na 10-15 lat, chyba, że podejmowane w efekcie wojny w Ukrainie zintegrowane działania UE skrócą ten okres. Wspólny projekt zastosowanie ogniwa wodorowego w pojazdach szynowych może znacznie przyspieszyć wzrost tej perspektywicznej branży.