global

Zdewastowali pociąg, inny obrzucili kamieniami. Koleje Ukraińskie liczą straty

Koleje Ukraińskie liczą straty po dewastacjach, do których doszło 8 marca w pociągu podmiejskim Lwów – Sokal oraz w pociągu na linii Lwów – Moskwa. Przewoźnik, pod nadzorem policji, wyjaśnia także okoliczności zdarzenia, w którym porażeni prądem zostali dwaj mężczyźni. Prawdopodobnie podjęli oni próbę wejścia na dach wagonu.

Do pierwszej dewastacji doszło 8 marca w pociągu podmiejskim na linii Lwów – Sokal. W trakcie podróży niezidentyfikowane osoby zniszczyły siedzenia i drzwi w pojeździe, a także rozbili okna. Całe zajście zaś nagrali i opublikowali w mediach społecznościowych.

Sprawę bada lokalna policja. Równolegle funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności zajścia w pociągu jadącym 8 marca z Lwowa do Moskwy. Niezidentyfikowane osoby obrzuciły pociąg kamieniami. W wyniku czego jedno z okien zostało wybite. Na szczęście nikt nie został ranny.

Jak podkreślają przedstawiciele UZ, liczba podobnych incydentów nie jest wysoka. Akty wandalizmu nasilają się jednak w okresie wakacji.

W ubiegłym roku w regionalnym oddziale „Kolei Lwowskich” odnotowano 21 przypadków uszkodzeń pociągów – dewastacji i kradzieży elementów pojazdu. Łączna wartość szkód oszacowana została na 220 tys. UAH (prawie 33 tys. zł).

W ubiegły weekend Koleje Ukraińskie odnotowały na terenie stacji kolejowych dwa przypadki porażenia prądem. W niedzielę 8 marca, na stacji Karlovka w regionie Połtawy, mężczyzna wszedł na dach wagonu z ziarnem. Został porażony prądem. Lekarze stwierdzili u niego porażenie II i III stopnia.

Dzień później podobne obrażenia odniósł nastolatek, który wszedł na wagon na stacji Winnica.

Jak przestrzegają przedstawiciele UZ, napięcie sieci trakcyjnej wynosi 27,5 tys. V. Zbliżając się do sieci na odległość mniejszą niż 2 m, pomiędzy ciałem człowieka a kablem może powstać łuk elektryczny, skutkujący poważnym porażeniem.

Tylko w tym roku doszło do kilku wypadków, w których rannych zostały 4 osoby, a 2 poniosły śmierć. W 2019 r. odnotowano 35 porażeń prądem. Ofiarami najczęściej były osoby próbujące ukraść elementy infrastruktury kolejowej i taboru.

Dodaj komentarz