Raport z Polski Wydarzenia

Zgłoś kandydata do tytułu “Dworzec Roku 2022”

Nowoczesny pociąg mknie po torach, zatrzymując się kolejno w Przemyślu, Tarnowie, Oświęcimiu, Goczałkowicach-Zdrój, Rudzie Śląskiej – Chebziu, Wrocławiu, Wągrowcu i Kartuzach. Takiej relacji w rozkładzie jazdy jeszcze nie ma, ale kto wie, może niedługo ktoś ją zaproponuje? Trasa prowadzi bowiem przez dworce uznane przez profesjonalne jury oraz głosujących internatów w poprzednich czterech edycjach konkursu „Dworzec Roku” za najlepsze. Dworce te są  atrakcyjne w różnorodny sposób: jako pięknie odrestaurowane zabytki, nowoczesne konstrukcje na miarę XXI wieku albo kameralne obiekty, pieczołowicie odnowione i przystosowane często do innych, poza obsługą pasażerów, funkcji.

Dworzec Główny we Wrocławiu (fot. Flyz1 / Wikimedia Commons)
Dworzec Główny we Wrocławiu (fot. Flyz1 / Wikimedia Commons)

Symboliczny przejazd przez wszystkie te dworce zobaczyć można już teraz pod linkiem  https://tiny.pl/93c68 w animacji promującej konkurs „Dworzec Roku 2022”. Do 20 lipca – organizatorzy: Fundacja „Pro Kolej” i Fundacja Grupy PKP – oczekują na zgłoszenia wyróżniających się obiektów. Możliwość zgłaszania kandydatur do nagrodzenia jest dostępna dla wszystkich – czyli przede wszystkim dla podróżnych. Dworce zgłaszają władze samorządowe, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia  turystyczne oraz pracownicy i sympatycy kolei. Zgłaszać dworce można przez prosty formularz na stronie dworzec-roku.pl. Tam również głosujący znajdą więcej informacji o konkursie.

Zgłoszenie powinno zawierać krótki opis dworca z uzasadnieniem, dlaczego powinien zostać on uhonorowany. Warto także dołączyć zdjęcia obiektu. W tym roku szczególna uwaga będzie skierowana na zagospodarowanie pomieszczeń dworcowych w celu ukierunkowania na potrzeby lokalnych środowisk oraz zaoferowania podróżnym dodatkowych możliwości spędzenia czasu.

Na podstawie tych zgłoszeń organizatorzy wytypują nie mniej niż 20 obiektów, które podlegać będą procesowi audytu. Po zapoznaniu się z jego wynikami, profesjonalne jury wyłoni obiekt, który otrzyma tytuł „Dworca Roku 2022”. Dodatkowo z najlepszej dziesiątki dworców internauci wybiorą ten, który otrzyma Nagrodę Publiczności. Finałowy etap konkursu organizatorzy przewidzieli na październik.

Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Jego organizację zaś wspierają Partnerzy: Budimex S.A.– największa polska grupa budowlana, mająca w portfolio wiele inwestycji kolejowych i dworcowych, PROBET – Dasag
sp. z o.o. – producent wyrobów z betonu szlachetnego, spotykanych w najbardziej wysmakowanych architektonicznie realizacjach oraz Lagardere Travel Retail – polski oddział światowego lidera w  komercjalizacji przestrzeni dworcowych.

Zgłoś swój ulubiony dworzec i razem znajdźmy te, które są przykładami wartymi naśladowania.  Pokażmy przykłady, które mogą być inspiracją do dalszych zmian na polskiej kolei!

O Fundacji Pro Kolej

Fundacja ProKolej – utworzona w 2013 roku organizacja pozarządowa działająca na rzecz rozwoju kolei w Polsce. Stanowi platformę współpracy dla firm, administracji, pasażerów i użytkowników transportu szynowego. Więcej: www.prokolej.org

Dodaj komentarz