Wywiady

Dr Jakub Majewski, Fundacja ProKolej: Era modernizacji się skończyła, czas na nowe! [WYWIAD]

Decyzją jury Dworcem Roku 2021 został obiekt w Oświęcimiu. Internauci zaś docenili zabytkowy budynek dworca Wrocław Główny. O kulisach plebiscytu, zmianach zachodzących na kolei oraz zagrożeniach inwestycyjnych rozmawiamy ze współorganizatorem konkursu, dr. Jakubem Majewskim, Prezesem Zarządu Fundacji ProKolej.

Komfortowy, nowoczesny, dostępny, proekologiczny i nawiązujący do historii miejsca – tak PKP S.A. opisuje dworzec kolejowy w Oświęcimiu – zwycięzcę tegorocznego konkursu „Dworzec Roku”. Jak wyglądały kulisy wyboru tego najlepszego obiektu?

Za nami czwarta edycja konkursu. W tym roku zgłoszonych zostało 209 obiektów. Wybraliśmy 22, które spełniały określone kryteria, m.in. znajdowały się przy czynnej linii kolejowej i odznaczały się czymś wyjątkowym. Każdy budynek odwiedzili nasi audytorzy. Na miejscu przeprowadzili rozmowy z podróżnymi, wypełnili ankietę i przygotowali dokumentację fotograficzną. Na tej podstawie wybraliśmy dziesięć najlepszych obiektów, dbając żeby byłby to budynki pod jakimś względem wyjątkowe, ale również takie z których można czerpać inspirację.