Raport z Polski Wydarzenia

Poznaliśmy laureatów konkursu “Dworzec Roku”!

Decyzją Kapituły Konkursowej tytuł „Dworzec Roku” 2021 zdobył dworzec w Oświęcimiu. Nagroda trafiła także do Wrocławia Głównego – ten budynek zyskał uznanie internautów.

Fot. PKP S.A.

Poznaliśmy wyniki 4. edycji prestiżowego konkursu „Dworzec Roku” – plebiscytu organizowanego przez Fundację Grupy PKP i Fundację ProKolej. Jego inicjatywą jest promowanie pozytywnego oblicza kolei.

Otwarta formuła konkursu na najlepszy dworzec wybierany co roku zwraca uwagę, że polska kolej zmienia się na lepsze. I zyskują na tym wszyscy. Stąd możliwość swobodnego zgłaszania wyróżniających się dworców jest dostępna nie tylko dla głównych użytkowników – czyli podróżnych – ale również wszystkich zainteresowanych: władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz turystycznych, pracowników i sympatyków kolei.

Dworzec kolejowy w Oświęcimiu, który zdobył tytuł „Dworzec Roku” to ważny węzeł kolejowy historycznej stolicy Dolnego Śląska obsługujący linie z dziesięciu kierunków. Każdego dnia odprawia nawet 60 tys. pasażerów. To także to innowacyjny dworzec systemowy na miarę XXI wieku, według autorskiego pomysłu Polskich Kolei Państwowych S.A. Wyróżniającym się akcentem jest wieloformatowa szklano-kamienna mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego, stanowiąca hołd dla ofiar obozu Auschwitz-Birkenau.

Dworzec w Oświęcimiu z nagrodą w konkursie architektonicznym [ZDJĘCIA]

Wrocław Główny to także ważny punkt na mapie miejsc kulturalnych, między innymi dzięki kręconym tu scenom do wielu filmów (na przykład „Stawka większa niż życie, „Mniejsze niebo”, „Morderca zostawia ślad”).

Dodaj komentarz