Raport z Polski Wydarzenia

Żubr zginął pod kołami pociągu

Przyrodnicy mówią o nieocenionej stracie, mieszkańcy o przykrym wypadku. W Puszczy Augustowskiej pociąg potrącił żubra. Zwierzęcia nie udało się uratować.

Tuż przed jadącym pociągiem na tory weszły żubry.  W zderzeniu zginął jeden osobnik.
Tuż przed jadącym pociągiem na tory weszły żubry. W zderzeniu zginął jeden osobnik.

Do zdarzenia doszło w okolicach wsi Kamienna Nowa w woj. podlaskim. Na trasie migracji trzech żubrów znalazły się tory kolejowe. Pech chciał, że zwierzęta weszły na nasyp w chwili, gdy zbliżał się pociąg.

Jak zaznaczył Adam Sieńko, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów w rozmowie z Radiem 5, do końca nie wiadomo, jak doszło do wypadku.

Żubry chwilę wcześniej wyszły z obwodu ochronnego Biebrzańskiego Parku Narodowego. W zderzeniu z pociągiem zginął ok. 5-6 letni byk. Fragment jego ciała – dokładnie gałka oczna, kawałek serca, płuca, a także wątroba, posłużą do celów naukowych. Truchło przekazano już do utylizacji.

Jak informuje lokalna rozgłośnia, to pierwszy taki wypadek z udziałem żubrów w regionie. Na początku roku doszło zaś do innej tragedii z udziałem tych zwierząt. Po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej utonęło 21 osobników. Pod grupą zwierząt załamał się lód.

W ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Ten sukces jest wynikiem realizacji wielu projektów ochrony gatunku w poszczególnych krajach, a także ścisłej współpracy międzynarodowej.

W Polsce funkcjonuje 5 wolnych populacji (Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Borecka, Stado Zachodniopomorskie, a także Bieszczady).

W Polsce obecnie żyje 2429 osobników.

Dodaj komentarz