Polregio Raport z Polski

Związkowcy POLREGIO piszą do Premiera. Grożą strajkiem

Związki zawodowe POLREGIO zaniepokojone są niespodziewanymi zmianami personalnymi w Spółce oraz brakiem aktywności Agencji Rozwoju Przemysłu. Wystosowały oficjalne pismo do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, które tłumaczą „troską o losy Spółki i jej pracowników”.

Związkowcy POLREGIO piszą list do Premiera Mateusza Morawieckiego. Żądają zdecydowanych działań, w innym przypadku grożą strajkiem (fot. POLREGIO S.A.)
Związkowcy POLREGIO piszą list do Premiera Mateusza Morawieckiego. Żądają zdecydowanych działań, w innym przypadku grożą strajkiem (fot. POLREGIO S.A.)

– Chcieliśmy wyrazić frustrację i zaniepokojenie obecną sytuacją w Spółce wywołaną kontrowersyjnym działaniem większościowego akcjonariusza – Agencji Rozwoju Przemysłu – czytamy w oficjalnym piśmie skierowanym do Premiera.

 

W dokumencie zwracają uwagę na trudną przeszłość Polregio i głęboką restrukturyzację, dzięki której Spółka zbudowała „znaczącą pozycję na rynku regionalnych przewozów pasażerskich”. Za sukcesem tym, zdaniem Związków, stoi doświadczenie i oddana załoga, która dąży do rozwoju i samodoskonalenia świadczonej misji społecznej.

– Jednak bez pomocy głównego współwłaściciela – Agencji Rozwoju Przemysłu – który wręcz przeciwnie robi wszystko, aby doprowadzić do upadku firmy, wykorzystując do tego celu swoich przedstawicieli w Radzie Nadzorczej Spółki POLREGIO! – piszą związkowcy.

 

Spółka POLREGIO przygotowuje się do realizacji przetargu na zakup nowego taboru – do 200 pojazdów ezt. Wskazuje także na problemy przy współpracy z kilkoma samorządami województw (dolnośląskie, łódzkie i małopolskie).

Umowy ramowe podpisane. POLREGIO zamawia 200 ezt

– Jako strona społeczna czynnie bierzemy udział w rozwiązywaniu tych problemów i faktycznie widzimy, jak w cały ten proces zaangażowany jest większościowy akcjonariusz – zaznaczają twórcy pisma. – Jedyne co interesuje ARP to zmiany personalne w Zarządzie Spółki i bezprawne, w trybie sprzecznym ze Statutem Spółki, odwołanie Prezesa Zarządu […]. Jako pracownicy nie będziemy biernie przyglądać się destrukcji Spółki POLREGIO S.A. prowadzonej przez Prezesa ARP wprost zagrażającej naszym miejscom pracy, a także szkodzącej misji społecznej regionalnego transportu kolejowego w Polsce.

 

Zdaniem Związków zawodowych POLREGIO, ARP odcina się od problemów, o czym informują Premiera Morawieckiego. Zwracają się do niego o pilną interwencję i odwołanie ze stanowiska Prezesa ARP Cezarusza Lesisza. Swój wniosek popierają argumentem działania na szkodę interesu Spółki Skarbu Państwa – Spółki POLREGIO S.A.

– Nie będziemy tolerować dalej takiej sytuacji niszczącej nasze miejsca pracy i w przypadku braku reakcji Pana Premiera podejmiemy zdecydowane działania protestacyjne w obronie firmy, w której pracujemy – kończą list związkowcy.

Dodaj komentarz