Analizy

#100 zmian Dla Firm. Dwie ważne ustawy gospodarcze

Projekt zawiera konkretne rozwiązania w tych obszarach. Na mocy ustawy powstanie Rejestr Należności Publicznoprawnych (RNP) – znajdą się w nim informacje o zaległościach firm i osób fizycznych wobec Skarbu Państwa i samorządów, np. o niezapłaconych podatkach, karach administracyjnych czy grzywnach, których suma wynosi co najmniej 5 tys. zł. Informacje o konkretnej firmie będzie można sprawdzić bezpłatnie na specjalnie przygotowanym portalu podatkowym. Uzyskanie danych o osobie fizycznej będzie wymagało jej zgody, ale nie będzie ona konieczna w przypadku firm. Nowelizacja usprawni również działanie biur informacji gospodarczej (BIG). Obecnie zakres informacji, które można otrzymać w BIG, jest ograniczony do zobowiązań cywilnoprawnych, zgłoszonych przez samych wierzycieli. Po zmianie przepisów biura będą mogły nie tylko przekazywać między sobą informacje o dłużnikach, ale też korzystać z RNP oraz Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości. W praktyce oznacza to, że na podstawie wniosku złożonego w jednym BIG-u uzyskamy pełną informację o dłużniku – z uwzględnieniem danych z rejestrów wszystkich pięciu działających na rynku biur oraz z wszystkich rejestrów publicznych, w których gromadzone są dane o dłużnikach.

Jednoczenie nie zapomniano o zapewnieniu odpowiedniej ochrony dłużnikom – np. możliwe będzie wniesienie sprzeciwu wobec zapisu w bazie. Kolejną zmianą wprowadzoną przez ustawę jest zwiększenie zakresu spraw rozstrzyganych w postępowaniu grupowym i przyspieszenie pracy sądów. Nowelizacja skraca pierwsze formalne etapy postępowania, dzięki czemu sąd będzie rozpatrywał sprawy w ciągu kilku, a nie kilkunastu miesięcy. Zwiększy się także zakres spraw rozstrzyganych w postępowaniu grupowym – do tej pory były one dostępne tylko dla konsumentów, teraz z tej formy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy. Pakiet wierzycielski dodatkowo: wyważy przepisy dotyczące relacji pomiędzy inwestorami, wykonawcami oraz podwykonawcami, sprecyzuje przesłanki uzasadniające zawarcie ugody oraz stworzy nowe narzędzia do skutecznego zlokalizowania majątku dłużnika. W założeniu dzięki nowelizacji więcej sporów o zapłatę niewielkich kwot będzie rozpatrywanych w trybie uproszczonym. Pakiet wierzycielski podnosi górny limit wartości sporu dla takiego postępowania z 10 do 20 tys. zł. Rozwiązanie to będzie szczególnie korzystne dla małych i średnich firm, pozwoli także odciążyć sądy powszechne.

Większość nowych regulacji ma wejść w życie 1 czerwca 2017 r. Wejście w życie przepisów dotyczących Rejestru Należności Publicznoprawnych jest planowane od 1 stycznia 2018 r., a zmian dotyczących funkcjonowania biur informacji gospodarczych – po sześciu miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy. Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego oraz tzw. pakiet wierzycielski zostały przyjęte przez Sejm. Teraz ustawami zajmie się Senat.

LS

Dodaj komentarz