Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

PESA dostarczy nowe tramwaje do słowackich Koszyc [ZDJĘCIA + FILM]

Koszyce ogłosiły przetarg na dostawę do 30 tramwajów w lutym tego roku. Swoje oferty złożyły dwie firmy PESA i Skoda Transportation. Po ich ocenie zamawiający poinformował o wyborze oferty bydgoskiej spółki.

PESA zaoferowała Koszycom dwukierunkowy tramwaj będący rozwinięciem pojazdów z rodziny Twist. Tramwaj o długości 32 metrów będzie w 100% niskopodłogowy, oparty na 4 wózkach skrętnych i wyposażony w dwa pantografy. Jednocześnie będzie nim mogło podróżować 236 pasażerów.

Wygrana w słowackich Koszycach oznacza dla PESA wejście na kolejny europejski rynek. Do tej pory spółka dostarczyła tramwaje do Węgier /Seged/ , Rosji /Moskwa, Kaliningrad/, Rumunii /Cluj/, Bułgarii /Sofia/i na Ukrainę /Kijów/. Podpisała również umowę na dostawy tramwajów dla rumuńskiego Iasi i wygrała przetarg w innym rumuńskim mieście – Craiova oraz Sofii. W sumie PESA dostarczyła do tej pory zagranicznym klientom ponad 170 tramwajów i ponad 600 dla polskich miast.

– Wygrane przetargi w rumuńskich Iasi i Craiova oraz słowackich Koszycach to efekt konsekwentnie realizowanej strategii, która zakłada zwiększanie naszej obecności na rynkach zagranicznych. Z myślą o eksporcie pracujemy również nad nową generacją tramwajów zaprojektowanych specjalnie na rynki europejskie – podkreśla Marcin Grzyb, Dyrektor Sprzedaży LRV PESA Bydgoszcz.