Tramwaje

50. tramwaj Lajkonik dotarł do Krakowa

Ostatni Lajkonik dotarł do Krakowa. Tym samym zakończyła się dostawa 50 tramwajów firmy Stadler dla stolicy Małopolski. To jednak nie koniec samego projektu.

Tramwaj przyjechał na specjalnej lawecie (Fot. MPK Kraków)

50.tramwaj Lajkonik dotarł do zajezdni tramwajowej Podgórze w czwartek 19 sierpnia na specjalnej lawecie. Tym samym w Krakowie są już wszystkie wagony tej serii, z czego 48 zostało już odebranych.

Ostatni, 50. Lajkonik będzie teraz przechodził końcowe odbiory i będzie sprawdzany na krakowskich torach. Dopiero po pozytywnym zakończeniu tych odbiorów będzie mógł wyjechać na regularną linię i wozić pasażerów.

Dostarczenie 50 Lajkoników to nie koniec dostaw nowych tramwajów do stolicy Małopolski. Dla mieszkańców zostało już bowiem zamówionych 60 kolejnych wagonów typu Lajkonik, które wyprodukuje firma Stadler. Trafią one do Krakowa w latach 2022- 2023.

Lajkoniki to nowoczesne tramwaje wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic wyświetlających trasę przejazdu. W każdym z tramwajów jest zamontowana specjalna platforma, która ułatwia wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. Z myślą o użytkownikach smartfonów w pojeździe do dyspozycji są porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych oraz gniazdka elektryczne. Dwa z obecnie eksploatowanych wagonów są wyposażone w system umożlwiający jazdę na odcinku co najmniej 3 km bez sieci trakcyjnej.

Dodaj komentarz