Mieszkańcy Poznania mogą już śledzić w czasie rzeczywistym położenie tramwajów i autobusów, kursujące z i do danego przystanku. Informacje te znajdują się na digitalizowanych ekranach w wiatach przystankowych – Digital Citylight AMS.
Podróżni, którzy chcą zobaczyć, gdzie aktualnie znajduje się autobus na który czekają, muszą nacisnąć przycisk „zobacz więcej” zlokalizowany na przystanku. W ten sposób mogą łatwiej zaplanować swoją podróż.
To użyteczne rozwiązanie zostało już wprowadzone w Krakowie i bardzo dobrze przyjęte przez mieszkańców. Projekt został też doceniony w dwóch branżowych konkursach – Innovation 2020 i Dobry Wzór 2020.
– Przykładamy dużą wagę do cyfryzacji, tak żeby wszyscy korzystający z komunikacji publicznej mieli do dyspozycji bieżącą informację, zarówno w przestrzeni publicznej, czyli na przystankach lub węzłach komunikacyjnych, jak i w swoim miejscu pracy lub na smartfonie – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania. – To dobra wiadomość, że pasażerowie miejskiej komunikacji otrzymali kolejne udogodnienie. Aktualna, czytelna i zrozumiała informacja pasażerska jest niezwykle istotnym elementem nowoczesnego transportu zbiorowego.
O poprawie komfortu podróży komunikacją miejską mówił Robert Bartoszcze, dyrektor ds. Digital w AMS, odpowiedzialny za wdrożenie systemu na przystankach.
– Konsekwentnie realizujemy politykę Smart City i projektujemy usługi użyteczne dla mieszkańców – podkreśla. – Informacje, które były dostępne tylko w dedykowanych aplikacjach, przenieśliśmy na ekrany nośników Digital Citylight zamontowanych w wiatach przystankowych. W ten sposób zmniejszyliśmy barierę dostępności usług cyfrowych osobom, które na co dzień nie korzystają z aplikacji i usług cyfrowych w telefonach oraz wszystkim tym, którzy chwilowo stracili dostęp do internetu lub mają rozładowany telefon.
Z rozwiązania zadowolony jest także dyrektor ZTM w Poznaniu.
– Ten projekt jest przykładem, jak w użyteczny sposób można wykorzystać otwarte dane ZTM Poznań – wyjaśnia Jan Gosiewski. – Dzięki otwieraniu i udostępnianiu danych mogą powstawać nowoczesne usługi ułatwiające funkcjonowanie w mieście. Tak się dzieje na całym świecie i cieszymy się, że Poznań też tak działa.
System Informacji Pasażerskiej jest dostępny na następujących przystankach w Poznaniu:
- pl. Wiosny Ludów na ulicy Strzeleckiej (kierunek Królowej Jadwigi), przystanek tramwajowy
- Wrocławska na ulicy Podgórnej (kierunek Al. Marcinkowskiego), przystanek tramwajowy
- Most Teatralny na ulicy Dąbrowskiego (kierunek Ogrody), przystanek tramwajowy
- Most Teatralny na ulicy Roosevelta (kierunek Pułaskiego), przystanek autobusowy
- Poznań Główny na placu Dworcowym (przystanek odjazdowy), przystanek autobusowy
- Poznań Główny na ulicy Matyi (kierunek Wierzbięcice), przystanek tramwajowy
- Wielka na ulicy Garbary (kierunek Estkowskiego), przystanek autobusowy
- Rondo Rataje na ulicy Krzywoustego (kierunek centrum), przystanek tramwajowy
- Fredry na ulicy Fredry (kierunek most Teatralny), przystanek tramwajowy
Za projekt Systemu Informacji Pasażerskiej w Krakowie AMS zdobył nagrodę w konkursie INNOVATION 2020 oraz został finalistą konkursu Dobry Wzór 2020 w kategorii Usługa.