PKP CARGO CONNECT oraz DUISPORT AGENCY współpracują przy uruchomieniu nowego połączenia operatorskiego z Gliwic do Wielkiej Brytanii przez Duisburg. Partnerem przedsięwzięcia jest także holenderska firma SAMSKIP, firma multimodalna organizująca sieć morskiej żeglugi bliskiego zasięgu, oferująca szeroką gamę serwisów intermodalnych w oparciu o własną flotę 45-stopowych kontenerów typu High Cube Pallet Wide.
Oferta intermodalna SAMSKIP łączy Europę Środkowo-Wschodnią z Wielką Brytanią, Irlandią, Norwegią, Włochami i Szwecją. Grupa Duisport tworzy oś łączącą producentów i klientów, łączy rynki międzynarodowe i działa jako motor regionalnych i globalnych przepływów towarów.
Spółki przewozowe, uruchamiając nowe połączenie łączące Gliwice z Wielką Brytanią przez Duisburg, stworzą oś łączącą producentów i klientów z rynków międzynarodowych. Jest to także przykład działań napędzających regionalny i globalny przepływ towarów.
Stałe połączenie na trasie Gliwice – Duisburg – Wielka Brytania realizowane będzie dwa razy w tygodniu, a w ciągu kolejnych miesięcy planowane jest zwiększenie częstotliwości do trzech lub więcej pociągów tygodniowo. Każdy skład będzie przewoził 40 kontenerów. Terminal w Gliwicach jest jednym z najważniejszych tego typu obiektów spółki PKP CARGO CONNECT, skąd realizowane są również bezpośrednie połączenia z Małaszewiczami, zwanymi „bramą do UE” na Nowym Jedwabnym Szlaku, które również mają kluczowe znaczenie w eksporcie europejskich towarów do Azji drogą lądową. Dodatkowo terminal w Gliwicach ma stałe połączenie do włoskiej Piacenzy, a zyska nowe międzynarodowe kierunki do niemieckiego Drezna i Izmitu w Turcji.
– Współpraca z DUISPORT AGENCY to kolejny krok do rozbudowy połączeń intermodalnych pomiędzy Polską a Niemcami. Dodatkowo dzięki współpracy z firmą SAMSKIP, operatorem połączenia kolejowo-morskiego z Duisburga przez Amsterdam do Wielkiej Brytanii, tworzy się nowa możliwość konkurencyjnego transportu towarów pomiędzy Polską a Wielką Brytanią – mówi Ivan Ružbacký, prezes PKP CARGO CONNECT. – Poprzez gęstą sieć połączeń intermodalnych portu Duisburg, nasze połączenie kolejowe staje się także bramą do innych rynków Europy. Chcemy, aby nasze rozwiązanie było bardzo konkurencyjne względem transportu drogowego, dlatego czas przejazdu koleją pomiędzy terminalem w Gliwicach a portem w Duisburgu wynosi ok. 20 godzin. Należy dodać również efekty środowiskowe, jakie przyniesie nowe połączenie. Warto dodać, że wykorzystanie transportu intermodalnego na tej trasie ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego, pozwoli ono bowiem na odciążenie dróg o ponad 1800 naczep rocznie, co oznacza redukcję emisji CO2 w ilości około 6 tysięcy ton – podsumowuje Ivan Ružbacký.
Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A., zwraca uwagę, że nowe usługi oferowane przez PKP CARGO CONNECT są bardzo oczekiwane przez rynek.
– Brexit spowodował pewne perturbacje w przepływie towarów do i z Wielkiej Brytanii. Dodatkowe problemy stwarza także epidemia koronawirusa, ale klienci oczekują, że firmy transportowe mimo to zapewnią im terminowość dostaw. Grupa PKP CARGO wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, przedstawiając konkurencyjną ofertę względem transportu samochodowego. Kolej ma przewagi konkurencyjne, które stara się wykorzystywać – wyjaśnia Czesław Warsewicz. – Poza tym, nasza oferta logistyczna jest kompleksowa, pozwala łączyć w razie potrzeby różne rodzaje transportu, zapewniamy również klientom obsługę celną towarów, ich przeładunek, magazynowanie, składowanie – dodaje prezes Warsewicz.