Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Umowa w sprawie KDP Warszawa-CPK-Łódź podpisana [GRAFIKI]

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zawarła dziś kontrakt na prace przygotowawcze do budowy pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości. Między Warszawą, CPK i Łodzią pociągi będą jeździły w pierwszym etapie z prędkością do 250 km/h. W przygotowaniu są już następne odcinki kolejowych „szprych”, które uzupełnią istniejącą sieć i skrócą czasy przejazdów dla pasażerów z całej Polski.

Premier Mateusz Morawiecki, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała oraz prezes spółki CPK Mikołaj Wild przedstawili dziś aktualny, zaawansowany stan przygotowań do budowy tzw. szprych, czyli linii kolejowych CPK. Stało się to na konferencji prasowej na modernizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe stacji Warszawa Zachodnia, gdzie zacznie swój bieg linia Kolei Dużych Prędkości (KDP) prowadząca w stronę CPK, Łodzi, Poznania i Wrocławia.

– Zawarta dziś pierwsza umowa realizacyjna to jedna z wielu, jakie podpiszemy w ciągu najbliższych tygodni, przygotowując nowy system komunikacyjny Polski, którego sercem będzie CPK. Dzięki inwestycjom kolejowym CPK atrakcyjność inwestycyjna Warszawy, Łodzi oraz wielu innych miast i regionów radykalnie się zwiększy. Mieszkańcy zyskają możliwość szybkiego i wygodnego dojazdu do większości miast w Polsce – powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

 

Podpisana dziś umowa dotyczy prac przygotowawczych dla prawie 140-kilometrowego odcinka: Warszawa-CPK-Łódź. Harmonogram zakłada, że linia dużych prędkości między Warszawą Zachodnią a Łodzią Fabryczną zostanie uruchomiona równocześnie z Portem Solidarność, czyli w 2027 r.

Dzięki tej inwestycji pasażerowie dojadą do nowego lotniska: z Warszawy w ok. 15 min, z Łodzi w ok. pół godziny, a z Warszawy do Łodzi w ok. 45 minut (prawie dwa razy szybciej niż obecnie). Pociągi z pasażerami będą jeździły z prędkością do 250 km/h. Przyjęte przez spółkę CPK założenia projektowe umożliwią jej podniesienie w przyszłości nawet do 350 km/h – jeśli będzie takie zapotrzebowanie.

– To historyczny moment. Wspólnie z wykonawcą przygotujemy studium techniczno-ekonomiczno -środowiskowe (STEŚ) dla pierwszej linii KDP w Polsce. Planowana linia zapewni pasażerom wygodny dojazd do Portu Solidarność, a zarazem na nowo połączy Łódź i Warszawę, skracając czas podróży miedzy tymi miastami o połowę. Rozpoczyna się nowy rozdział w historii transportu RP – mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.

Tzw. STEŚ (studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe) dla spółki CPK wykona konsorcjum firm: IDOM, Multiconsult, Transprojekt Gdański i Arcadis. Na realizacje prac, w skład których wchodzą m.in. analizy przebiegów, a także specjalistyczne opracowania: techniczne, środowiskowe i ekonomiczne, wykonawca będzie miał ok. 10 miesięcy.

 

– Cieszy nas, że będziemy częścią tego ambitnego przedsięwzięcia. Szczególnie satysfakcjonujący jest dla nas fakt, iż jest to kolejny krok w ramach przygotowań do tej inwestycji, po studium wykonalności kolei dużych prędkości opracowanego przez IDOM w latach 2010-2013, który przybliża nas do istotnych zmian w sieci linii kolejowych w Polsce – mówi Marcin Warda, prezes IDOM w Polsce, przedstawiciel konsorcjum wykonawczego.

 

Dodaj komentarz