global Inwestycje Tabor

Alstom dostarczy dla Akiem do 100 lokomotyw Traxx Universal MS3

Alstom dostarczy dla Akiem 100 lokomotyw wielosystemowych Traxx Universal (MS3). Zamówienie podstawowe obejmuje 65 pojazdów. Koszt umowy ramowej to 500 mln euro.

Alstom dostarczy dla Akiem do 100 lokomotyw wielosystemowych Traxx (fot. Alstom)
Alstom dostarczy dla Akiem do 100 lokomotyw wielosystemowych Traxx (fot. Alstom)

Lokomotywy wielosystemowe Traxx mogą obsługiwać zarówno składy pasażerskie, jak i towarowe. Rozwijają prędkośc do 160 km/h. Akiem planuje wykorzystać je na liniach w 12 europejskich krajach: Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Węgrzech, Polsce, Czechach, a także na Słowacji.

– Jesteśmy dumni, że Akiem powiększa swoją flotę lokomotyw o pojazdy Alstom – mówi Kevina Cogo, Wiceprezes ds. taboru kolejowego, lokomotyw i komponentów w Alstom DACH. – Dzięki tej umowie wspólnie wzmocnimy swoją silną pozycję na rynku lokomotyw.

 

Wszystkie lokomotywy zostaną wyposażone w system sygnalizacji ATLAS, rozwiązanie pokładowe Alstom dla Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ETCS).

Jesteśmy podekscytowani złożeniem nowego zamówienia w firmie Alstom – mówił Fabien Rochefort, dyrektor generalny Akiem. – Nieustannie inwestujemy w nasze portfolio lokomotyw, aby służyć naszym klientom i zdobywać nowe pozycje rynkowe. Ten project pozwoli wyjść nan owe, wydajne I zrównoważone trasy, które przyczynią się do zwiększenia możliwości intermodalnych w Europie. Zamierzamy przyczynić się do odmłodzenia kolejowego transportu towarowego i międzymiastowego transportu pasażerskiego we Francji oraz ułatwić innowacje i konkurencję przy wsparciu naszych zespołów utrzymania ruchu i serwisu.

 

Ostateczny montaż odbędzie się w zakładzie Alstom w Kassel w Niemczech. Dostawy jednostek zaplanowano na lata 2025-2028.

Dodaj komentarz