global Wydarzenia

Alstom wprowadzi ETCS na greckiej linii kolejowej Saloniki – Idomeni

W ostatnich dniach Alstom podpisał z grecką spółką Ergose kontrakt o wartości 41 milionów euro. Umowa zakłada kompletną modernizację technologii sygnalizacyjnej na ważnej dla kraju linii Saloniki – Idomeni. Realizacja potrwa trzy lata, a następne 36 miesięcy będzie trwał okres gwarancyjny.

Fot. By Falk2 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26290020
Fot. By Falk2 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26290020

Nie będzie to pierwsza współpraca Grecji z Alstom – firma już od ponad 40 lat uczestniczy aktywnie w budowaniu i unowocześnianiu infrastruktury kraju. Do tej pory realizowała takie projekty, jak chociażby rozbudowa linii metra w Atenach. Dostarczyła ponadto pojazdy szynowe Citadis X05 dla ateńskiej sieci tramwajowej.

Jakie zadania stoją przed Alstom?

Przed Alstom naprawdę sporo pracy! Zgodnie z informacjami podanymi w komunikacie prasowym firmy istotna część kontraktu dotyczy opracowania, instalacji i uruchomienia systemu ETCS Level 1 Atlas 100. Do tego Alstom zajmie się wprowadzeniem elektronicznej blokady w ramach sygnalizacji nastawczej Smartlock 400 i MooN. Zgodnie z zapisami przyjętego projektu konieczne będzie także dokonanie wymiany osprzętu wewnętrznego i zewnętrznego, do którego zaliczono zwrotnice, sygnalizatory i podobne elementy współpracujące z systemami sygnalizacji. Wprowadzi to grecką trasę kolejową do ERTMS, czyli Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym. W znacznym stopniu podniesie to nie tylko przepustowość transportu, ale też poprawi jakość obsługi pasażerów.