Tramwaje

Anna Jadwiga Podhajska patronką kolejnego gdańskiego tramwaju

Do grona patronów gdańskich tramwajów dołączyła kolejna osoba – Anna Jadwiga Podhajska – wybitna uczona, pierwsza dama polskiej biotechnologii. Uroczystości nadania imienia pojazdowi Pesa Jazz Duo odbyły się 9 października.

fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

– Cieszy nas – mieszkanki i mieszkańców Gdańska – to, że kolejny nowoczesny tramwaj wyrusza na ulice naszego miasta. To efekt konsekwentnie realizowanego programu rozwoju komunikacji publicznej, co warto podkreślić, ze współudziałem środków unijnych. To jeden z naszych celów: rozwój dobrej bezpiecznej, komfortowej, sprawnie funkcjonującej komunikacji miejskiej – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Drugi cel, to upamiętnianie szlachetnych postaci, które mogą być wzorem. Profesor Podhajska, co mówię z żalem, jest jedną z niewielu kobiet patronek tramwajów. To osoba wielce zasłużona, nie tylko dla gdańskiej nauki. To współtwórczyni międzyuczelnianego wydziału biotechnologii. To także osoba, która promowała kobiety w nauce, co dla mnie osobiście jest bardzo ważne – dodała prezydent Gdańska.

 

W wydarzeniu, poza władzami Gdańska, udział wzięli m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – uczelni, z którymi związana była patronka.

Kim była Anna Jadwiga Podhajska?

Anna Jadwiga Podhajska to wybitna uczona, biotechnolog, profesor nauk biologicznych. Ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku. Od 1970 roku związana z Uniwersytetem Gdańskim. Była inicjatorką i współorganizatorką utworzenia, w 1993 roku, Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym kierowała Katedrą Biotechnologii.  Była jedną z pionierek wprowadzania do diagnostyki chorób wirusowych, bakteryjnych i nowotworowych innowacyjnych metod opartych o testy molekularne. Zajmowała się badaniem genetycznych i molekularnych podstaw powstawania nowotworów oraz wykorzystaniem metody fotodynamicznej do diagnostyki i terapii chorób nowotworowych.

Jak podkreślają jej współpracownicy i wychowankowie, była ona charyzmatyczną uczoną, zawsze pełną entuzjazmu i wielu innowacyjnych pomysłów. Była wybitną wykładowczynią, oddaną swoim uczniom. Wypromowała 76. magistrów i magistrantek oraz 17. doktorów. Profesor Podhajska zmarła w 2006 roku.

O tradycji nadawania gdańskim tramwajom patronów pisaliśmy już wcześniej:

49. gdański tramwaj PESA Jazz Duo ma swoich patronów [ZDJĘCIA]

Źródło: GAiT

Dodaj komentarz