Tramwaje

49. gdański tramwaj PESA Jazz Duo ma swoich patronów [ZDJĘCIA]

Barbara i Michał Bellown, polscy działacze w Wolnym Mieście Gdańsku, zostali patronami 49. gdańskiego tramwaju PESA Jazz Duo. Uroczystość odbyła się w sobotę 12 września. Udział w niej wzięli przedstawiciele rodziny Bellown oraz samorządu miasta.

Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Barbara i Michał Bellown do grona patronów gdańskich tramwajów dołączyli z inicjatywy Rady Społecznej, działającej przy Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska im. Brunona Zwarry. Małżeństwu, mimo przymusowej rozłąki oraz uwięzienia patronki w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, udało się przeżyć II wojnę światową, powrócić nad Motławę, a następnie działać na rzecz integracji nowej wspólnoty.

W trakcie sobotnich uroczystości dorobek małżeństwa oraz rolę, jaką odegrali w przedwojennym Gdańsku, przypomniała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

– Bardzo się cieszę, że patronami gdańskiego tramwaju zostaje rodzina, która tak mocno związana jest z historią gdańskiej Polonii. To kolejny krok w popularyzacji losów jej wybitnych przywódców. Michał i Balbina Bellwonowie symbolizują to, co najpiękniejsze w gdańskich Polakach – codzienną ciężką pracę, troskę o rodzinę, aktywność obywatelską, konsekwencję, upór w dążeniu do dobrych celów, a w sytuacji ekstremalnej – takiej jak wojna również wierność i ofiarę – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.  – Cieszę się też, że gdańska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje z taką konsekwencją wdraża program edukacyjny przez – wydawać by się mogło – banalne urządzenie, jakim jest tramwaj. Jest to dowód, że można uczyć się, uczyć innych i budować wspólnotę – również w takim miejscu jak Tramwaje.