Tramwaje

49. gdański tramwaj PESA Jazz Duo ma swoich patronów [ZDJĘCIA]

Barbara i Michał Bellown, polscy działacze w Wolnym Mieście Gdańsku, zostali patronami 49. gdańskiego tramwaju PESA Jazz Duo. Uroczystość odbyła się w sobotę 12 września. Udział w niej wzięli przedstawiciele rodziny Bellown oraz samorządu miasta.

Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Barbara i Michał Bellown do grona patronów gdańskich tramwajów dołączyli z inicjatywy Rady Społecznej, działającej przy Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska im. Brunona Zwarry. Małżeństwu, mimo przymusowej rozłąki oraz uwięzienia patronki w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, udało się przeżyć II wojnę światową, powrócić nad Motławę, a następnie działać na rzecz integracji nowej wspólnoty.

W trakcie sobotnich uroczystości dorobek małżeństwa oraz rolę, jaką odegrali w przedwojennym Gdańsku, przypomniała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

– Bardzo się cieszę, że patronami gdańskiego tramwaju zostaje rodzina, która tak mocno związana jest z historią gdańskiej Polonii. To kolejny krok w popularyzacji losów jej wybitnych przywódców. Michał i Balbina Bellwonowie symbolizują to, co najpiękniejsze w gdańskich Polakach – codzienną ciężką pracę, troskę o rodzinę, aktywność obywatelską, konsekwencję, upór w dążeniu do dobrych celów, a w sytuacji ekstremalnej – takiej jak wojna również wierność i ofiarę – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.  – Cieszę się też, że gdańska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje z taką konsekwencją wdraża program edukacyjny przez – wydawać by się mogło – banalne urządzenie, jakim jest tramwaj. Jest to dowód, że można uczyć się, uczyć innych i budować wspólnotę – również w takim miejscu jak tramwaje.

 

W uroczystościach uczestniczyło kilkudziesięciu potomków Balbiny i Michała Bellwonów.

– Bardzo podoba mi się inicjatywa chrzczenia tramwajów nazwiskami słynnych, zasłużonych gdańszczan, to wyraz mądrej polityki historycznej miasta – powiedziała Hanna Pietrzkiewicz, prawnuczka Bellwonów. – Fakt, że prababcia i pradziadek dołączyli do tego grona i tym tramwajem zajadą w różne zakątki swojego ukochanego miasta jest ogromnie wzruszający

 

Po uroczystości, rodzina Bellwonów przekazała do Muzeum Gdańska około 200 rodzinnych pamiątek.

Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

– Zostaną one włączone w zasób kolekcji Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Nowe eksponaty związane są z rodzinami Bellwon i Jablońskich.

 

O uznaniu dla darowizny mówił także Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

– Dzięki wyjątkowemu gestowi darczyńców trafi do nas około 200 unikatowych eksponatów. Dokumentują one losy gdańskich Polaków od czasów zaborów po lata powojenne. Wśród pamiątek znajdują się dokumenty osobiste, np. świadectwa, legitymacje i kenkarty, a także listy wysyłane z niemieckich obozów koncentracyjnych i korespondencja prowadzona w środowisku działaczy polonijnych. Kolekcja odznaczeń i medali obrazuje zaangażowanie Romana Bellwona, syna Michała, w życie społeczne powojennego Gdańska – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – Ciekawostką jest sztambuch Heleny Jabłońskiej, córki Babliny i Michała, który prowadzony był od 1917. Do zbiorów Muzeum trafi również spuścizna po mężu Heleny, czyli Alfonsie Jabłońskim, pracowniku Dyrekcji PKP w Wolnym Mieście Gdańsku. Pozyskane zbiory zostaną, w zależności od potrzeb, poddane zabiegom konserwatorskim.

 

Dodaj komentarz