Wywiady

Adam Nowak, Prezes Zarządu PPPiH Eltronik : “Zbieractwo” lat 80-tych. Ja postawiłem na numizmatykę [WYWIAD]

Moja kolekcja składa się z kilku tysięcy monet i kilkuset banknotów – mówi Adam Nowak, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Projektowo-Produkcyjnego i Handlowego „Eltronik” Sp. z o.o. Z wiceprzewodniczącym Rady Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei rozmawiamy o początkach pasji, numizmatyce i najcenniejszych egzemplarzach.

Adam Nowak
Adam Nowak (w środku), Prezes Zarządu PPPiH Eltronik Sp. z o.o. w trakcie Gali 20-lecia Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei

Jak zrodziła się w Panu pasja do numizmatyki?

Niezwykle trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, albowiem między Bogiem a prawdą – po prostu nie pamiętam! Od dziecka wyjeżdżałem z rodzicami za granicę, wyjeżdżały także osoby z mojego otoczenia. W moje ręce zawsze wpadały jakieś „dziwne i inne” pieniążki. W czasach mojego dzieciństwa, które przypadało na lata 80-te, polska złotówka była walutą, która dawała małe spektrum wymiany towarowo-pieniężnej. Była wówczas moda na zbieranie – rozwijała się filatelistyka, numizmatyka, czy filumenistyka. Kolekcjonowało się także puszki po piwie, pudełka po papierosach czy papierki po czekoladach! Dziś brzmi to niezwykle egzotycznie. W tamtych czasach ciekawe było wszystko to, co było inne, zagraniczne, a przede wszystkim „zachodnie”.

Zebrał Pan sporą kolekcję. Który egzemplarz jest dla Pana najbardziej wartościowy?

Moja kolekcja składa się z kilku tysięcy monet i kilkuset banknotów, drukowanych od końca XIX wieku. Najstarsza jest polsko-litewska moneta z XVI wieku, najdziwniejsze są zaś plastikowe monety Mołdawskiej Republiki Naddniestrzańskiej. Cenię bardzo także srebrne dinary serbskie z końca XIX wieku oraz monety irańskie z czasów panowania JCM Szacha Rezy Pachlaviego.