Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

Pociągi tajną bronią Ukrainy w wojnie z Rosją

Kolej odegrała kluczową rolę dla obu stron wojny. Może być również powodem niepowodzenia sił rosyjskich w zdobyciu kontroli nad krajem.

Fot. Ukrzaliznytsia
Fot. Ukrzaliznytsia

Ukraińskie pociągi pasażerskie z Kijowa do Sumy kursują z zaledwie kilkuminutowym opóźnieniem. Blisko 322 kilometrowa trasa przecina terytorium, które od początku inwazji Rosji jest miejscem bitew i bombardowań.

Ukraińska kolej wciąż działa

Koleje Ukraińskie odgrywały niewielką rolę w rolnictwie i górnictwie, ale wraz z nadejściem wojny nabrały nowego znaczenia. Oprócz wsparcia przemysłu towarowego, koleje zapewniają wojsku kluczowe środki, ułatwiają ucieczki cywilów przez kraj, transportują rodziny z powrotem na tereny wcześniej zajmowane przez wojska rosyjskie oraz niosą pomoc humanitarną.

Ostatnie działania wojsk rosyjskich wskazują, że ich celem jest wyłączenie ważnej ukraińskiej sieci kolejowej. Jednak ukraińskie koleje buntują się przeciwko Rosji – pomimo zniszczenia miast i morderstwach na tysiącach ludzi, pociągi wciąż jeżdżą.

Z podróży koleją skorzystali również sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken i sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin. Przyjechali oni do Ukrainy pociągiem z Polski.

Istotna rola kolei podczas wojny

Eksperci twierdzą, że Rosja nieumiejętnie przeanalizowała strategię – nie wykorzystała w pełni potęgi kolei, co doprowadziło do problemów logistycznych. W internecie pojawiły się również liczne fotografie rosyjskich ciężarówek, które utknęły w zimowym błocie.

– Do tej pory koleje odegrały niezwykle ważną rolę w konflikcie, ponieważ jest to sposób, w jaki rosyjskie zmotoryzowane siły lądowe przemieszczają swoje wojska – mówi Emily Ferris, ekspertka ds. Rosji w Brytyjskie Forum Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego i Międzynarodowego. – Wszystkie problemy, jakie Rosjanie mieli na północy, wynikają z tego, że nie byli w stanie kontrolować węzłów logistycznych – dodaje.