Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

Polska i Ukraina zacieśnią współpracę kolejową

Premier Mateusz Morawiecki oraz premier Ukrainy Denys Szmyhal podpisali memorandum o zacieśnieniu współpracy w zakresie kolejowym. Prezesi Rady Ministrów obu krajów rozmawiali także o obecnej sytuacji wojennej w Ukrainie i wsparciu naszego wschodniego sąsiada w odbudowie kraju.

Premier Mateusz Morawiecki i Premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas podpisywania memorandum między Polską i Ukrainą o zacieśnianiu współpracy w sektorze kolejowym. (fot. Krystian Maj / KPRM)
Premier Mateusz Morawiecki i Premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas podpisywania memorandum między Polską i Ukrainą o zacieśnianiu współpracy w sektorze kolejowym. (fot. Krystian Maj / KPRM)

Spotkanie premierów Polski i Ukrainy odbyło się w Krakowie. Jedną z oficjalnych części była wizyta na Wawelu i złożenie wieńców pod grobem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, a także marszałka Józefa Piłsudskiego.

Premierzy omówili również aktualny stan sankcji nakładanych przez międzynarodową wspólnotę i poszczególne kraje na Rosję, jej przedstawicieli i przemysł. Politycy podkreślili konieczność jak najszybszej rezygnacji z zakupów rosyjskich surowców energetycznych, które pozostają kluczowym źródłem finansowania rosyjskiego reżimu i jego zbrodniczych działań.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował także do świata o nałożenie sankcji na ropę, gaz oraz węgiel z Rosji.

– Apelujemy do całego wolnego świata o jak najszybsze sankcje na ropę, gaz i na węgiel – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Memorandum o zacieśnianiu współpracy w zakresie kolejowym

Na zakończenie wizyty premierzy podpisali memorandum między Polską i Ukrainą o zacieśnianiu współpracy w sektorze kolejowym. Inicjatywa ta odpowiada na ukraińskie potrzeby w zakresie transportu towarowego w sytuacji zablokowania portów przez rosyjskiego agresora. Będzie ona także instrumentem wspierania korzystnego dla obu stron rozwoju gospodarczego obu krajów.

Dodaj komentarz