Tabor Targi Wydarzenia

PESA wystawi na targach InnoTrans lokomotywę wodorową

W dniach od 20 do 23 września 2022 roku odbędzie się kolejna, trzynasta już edycja targów InnoTrans. W Berlinie wystawcy zaprezentują innowacyjne rozwiązania technologiczne dla branży kolejowej. Na evencie nie zabraknie również bydgoskiego akcentu – PESA pokaże w tym czasie swój najnowszy projekt. Wodorowa lokomotywa manewrowa jest pierwszym w Europie i drugim na świecie modelem tego rodzaju i jej debiut odnotowano podczas targów TRAKO w zeszłym roku.

PESA Bydgoszcz zaprezentowała lokomotywę wodorową na targach TRAKO 2021. Teraz pokaże ją na InnoTrans w Berlinie (fot. PESA Bydgoszcz)
PESA Bydgoszcz zaprezentowała lokomotywę wodorową na targach TRAKO 2021. Teraz pokaże ją na InnoTrans w Berlinie (fot. PESA Bydgoszcz)

Prezentacja nowej lokomotywy na targach w Berlinie związana jest także z planami wprowadzenia na rynek europejski odpowiednio zmodyfikowanych wariantów. Chociaż wielu producentów zapowiedziało rozpoczęcie prac nad projektowaniem i konstruowaniem podobnych pojazdów, istnieje duża szansa, że w Berlinie bydgoska PESA będzie jeszcze pod tym względem bezkonkurencyjna.

PESA w połowie tego miesiąca podda lokomotywę wodorową niezbędnym testom w Żmigrodzie. Pozwolą one ostatecznie poddać ją homologacji. Najpóźniej pojazd otrzyma uprawnienia w przyszłym roku, ale PESA dąży do homologowania lokomotywy jeszcze w 2022.

Rzut okiem na lokomotywę wodorową SM46 6Dn

PESA nadała swojemu prototypowi oznaczenie SM45 6Dn. Pod tą nazwą kryje się pojazd kolejowy o budowie czteroosiowej, wyposażony w silniki trakcyjne 4×180 kW. Nowatorskim elementem konstrukcji są źródła zasilania, czyli dwa ogniwa wodorowe produkowane przez firmę Ballard. Napęd wodorowy wyróżnia się na tle standardowych praktycznie zerową emisyjnością dwutlenku węgla. W ramach systemu producent zainstalował także solidną baterię trakcyjną o dużej pojemności, którą w lokomotywie umieścił w konstrukcji podwozia.