Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec kolejowy w Bolesławcu otwarty

Elewacja w historycznym kolorze, odnowiony hol i nowoczesnych rozwiązań – taki jest teraz dworzec w Bolesławcu. PKP SA oddały go do użytku w piątek 6 maja.

Dworzec PKP w Bolesławcu (Fot. PKP SA)
Dworzec PKP w Bolesławcu (Fot. PKP SA)

Inwestycja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trwała dwa lata. Przez ten czas bolesławiecki dworzec odzyskał swoje historyczne piękno. Renowacji poddano elewację modernistycznego budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Zyskała ona bardziej neutralny kolor, który doskonale współgra z brązowa stolarką drzwiową z geometrycznymi podziałami inspirowanymi modernizmem oraz stolarką okienną w kolorze starej bieli. Na uwagę zasługują również kolumny jońskie z piaskowca znajdujące się przy drzwiach wejściowych do przestrzeni obsługi podróżnych.

Dworzec PKP w Bolesławcu – wygląd

Składa się ona z obszernego holu, pełniącego jednocześnie funkcje poczekalni. W jego wystroju połączono elementy historyczne z nowoczesnością. Z pietyzmem odnowiono zabytkowe wnętrze, poddając konserwacji akwamarynowe płytki znajdujące się na ścianach oraz kolumnach holu oraz ceramiczne detale wieńczące okładzinę i kapitele kolumn. Wnętrze wyposażono w ławki, kosze, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Obiekt zyskał ponadto nowoczesne oświetlenie, w formie owalnych opraw sufitowych. Strefa obsługi podróżnych została funkcjonalnie połączona z przestrzenią komercyjną, gdzie znajduje się salon fryzjerski i w niedalekiej przyszłości otworzy się kawiarnia. Znaczną powierzchnię w budynku dworca zajmą również pomieszczenia biurowe przewidziane dla jednostki Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Dworzec w Bolesławcu to kolejny dowód na to, że konsekwentnie realizujemy postawiony cel, którym jest nowoczesna i przyjazna kolej. Dzięki zakończonej właśnie inwestycji, podróżni skorzystają z pięknie odnowionego dworca, który spełnia współczesne standardy obsługi podróżnych. To już szesnasta zakończona inwestycja w obecnym Programie Inwestycji Dworcowych w województwie dolnośląskim – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O wizytówce Bolesławca mówił Andrzej Bittel.

– Otwarcie dworca w Bolesławcu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy zachodniej części Dolnego Śląska zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Bolesławca oraz ułatwi pasażerom i turystom podróżowanie po województwie dolnośląskim. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych. W jego ramach polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Szesnasta inwestycja na Dolnym Śląsku

Dworzec w Bolesławcu to szesnasta inwestycja, którą zakończyliśmy w województwie dolnośląskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki niej dworzec w mieście słynącym ze wspaniałej ceramiki odzyskał historyczne piękno i stał się obiektem nowoczesnym. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył mieszkańcom i wszystkim turystom odwiedzającym Bolesławiec – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz