Raport z Polski Tabor Wydarzenia

PESA Bydgoszcz zaprezentowała lokomotywę wodorową SM42-6Dn [ZDJĘCIA]

Tłumy gości wypełniły targowe tory ekspozycyjne w oczekiwaniu na prezentację pierwszej polskiej lokomotywy wodorowej SM42-6Dn od bydgoskiej Pesy.

PESA Bydgoszcz zaprezentowała lokomotywę wodorową SM42-6Dn [ZDJĘCIA]
Fot. PESA Bydgoszcz

– W ramach tegorocznej edycji TRAKO odbędzie się między innymi premiera pierwszej polskiej lokomotywy wodorowej – efektu współpracy PKP SA, PKN Orlen oraz PESA. Wierzę, że ta szczególna inicjatywa będzie mieć kluczowe znaczenie dla przyspieszenia rozwoju tego typu technologii w Polsce. – napisał Premier Mateusz Morawiecki.

 

W konferencji prasowej, zorganizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, udział wziął m.in. Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

– W Europejskim Roku Kolei to premiera symboliczna. Wdrożenie technologii wodorowych w transporcie szynowym może mieć kluczowe znaczenie dla ograniczenia emisji CO2, a PESA, polski producent, konsekwentnie realizuje projekty pojazdów szynowych z napędami wodorowymi, potwierdzając kompetencje i innowacyjność naszego przemysłu. Ta lokomotywa to początek drogi do polskich pasażerskich pojazdów szynowych napędzanych wodorem i kolejny krok na drodze do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i ekologiczna polska kolej – gratuluję i trzymam kciuki za powodzenie projektu – powiedział Minister Andrzej Adamczyk.