Konflikt w Ukrainie Raport z Polski Wydarzenia

Niemieckie MSW apeluje o wstrzymanie pociągów specjalnych

Niemieckie MSW zwróciło się do Polski o wstrzymanie pociągów specjalnych – mówił na antenie TVN24 wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker. Zdaniem naszego zachodniego sąsiada, liczba uchodźców przekroczyła oczekiwania, zaskakując całą Europę.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

W programie „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24 Paweł Szefernaker zgodził się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, który stwierdził, że „żadna administracja państwowa nie była przygotowana na taką falę uchodźców”. Uwagę na to zwracają także Niemcy, wskazując na konkretny problem.

Pociągi specjalne z Polski

Wojna w Ukrainie toczy się od 24 lutego. Pochłonęła już tysiące ofiar i dała wielu rannych. Ratując swoje życie, wielu mieszkańców Ukrainy przemieszcza się na Zachód. Korzystając z pociągów specjalnych organizowanych przez Ukrzaliznytsia, a także polskich przewoźników, przekraczają granicę z Polską. Dla wielu nasz kraj jest tylko przystankiem w dalszej drodze.

Granicę polsko-ukraińską pokonało już milion 740 tys. osób. Jak podkreślał wiceminister Szefernaker, żadna administracja sama nie byłaby w stanie przygotować się na taką falę migracji.

Wstrzymanie pociągów specjalnych

Problem z liczbą uchodźców pojawił się m.in. w Niemczech. Tamtejsze MSW zwróciło się z prośbą do Polski o wstrzymanie pociągów specjalnych, ewakuujących uchodźców. Polscy przewoźnicy wsparli obywateli Ukrainy darmowymi przejazdami, umożliwiając im tym samym podróż ze stacji granicznych w głąb kraju. Część przewoźników uruchomiła dodatkowe połączenia w stronę granicy polsko-niemieckiej, by ułatwić uchodźcom dalszą podróż na Zachód.

Specjalna ustawa

Polski rząd przygotowuje zaś specjalną ustawę, która ma wesprzeć polskich przewoźników organizujących pociągi specjalne dla uchodźców. Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna“, resort infrastruktury szykuje ustawę, która wprowadzi między innymi rządowe dopłaty do pociągów humanitarnych.