Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

ArcelorMittal Poland rozpoczął produkcję innowacyjnych profili szyn kolejowych

ArcelorMittal Poland inwestuje w rozwój zakładu w Chorzowie. W ostatnim czasie przedsiębiorstwo przeznaczyło 27 mln zł, by produkować nowe, innowacyjne profile szyn kolejowych, niedostępne do tej pory w Polsce. Ponadto oddział firmy w Chorzowie zyskał też mechaniczną znakownicę dla szyn i nowy blok kontrolno-pomiarowy.

Huta Królewska poszerza katalog produktów dla kolejnictwa o nowe profile, które będą sprzedawane m.in. na Węgry, Litwę, Łotwę czy Estonię w ramach realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu INNOSTAL, który pozwala zwiększać konkurencyjność i innowacyjność polskiego przemysłu stalowego.

– Opracowana w Chorzowie technologia produkcji charakteryzuje się zmniejszonym zużyciem materiałów w procesie produkcyjnym walców i osprzętu walcowniczego. Prace badawczo-rozwojowe nad tą technologią rozpoczęły się w 2017 r., a zakończyły w czerwcu tego roku – informuje przedsiębiorstwo.

 

W Chorzowie opracowani technologię produkcji trzech innowacyjnych szyn kolejowych.

– Pierwszy profil szynowy (MAV48), wyprodukowany w ramach projektu INNOSTAL, przeznaczony jest dla kolei węgierskiej. Posiada specjalne parametry przekroju poprzecznego, które są wymagane na tamtejszym rynku – podkreśla dr inż. Tomasz Zygmunt, kierownik ds. badawczo-rozwojowych w ArcelorMittal Poland.  Pierwsza partia szyn z tego gatunku już trafiła na Węgry.

 

Drugi profil (P50) został wyprodukowany specjalnie na potrzeby dostaw dla krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Ten projekt nie był łatwy, gdyż szyny musiały być produkowane według specjalnych wytycznych – przekrój szyn według normy rosyjskiej, a wykonanie zgodnie z normami europejskimi. Z kolei ostatni rodzaj szyny, zrealizowany w ramach programu INNOSTAL, to szyna (50E2), która będzie eksportowana do Belgii i Holandii.