Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Bezkolizyjne skrzyżowanie ułatwi ruch w aglomeracji łódzkiej

W Gałkowie powstaje tunel drogowy pod czterema torami linii Łódź Fabryczna – Koluszki oraz Łódź Kaliska – Dębica. Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Wartość inwestycji to ok. 23,6 mln zł netto z czego prawie połowa to unijne dofinasowanie z POIiŚ. Wykonawca zakończy prace pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku.

Maszyna wkopuje w ziemię akt erekcyjny dot. budowy nowego wiaduktu w Gałkowie (fot. Rafał Wilgusiak / PKP PLK)
Maszyna wkopuje w ziemię akt erekcyjny dot. budowy nowego wiaduktu w Gałkowie (fot. Rafał Wilgusiak / PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Gmina Koluszki podpisały z wykonawcą akt erekcyjny, który będzie wmurowany pod budowę nowego bezkolizyjnego skrzyżowania w Gałkowie na linii KoluszkiŁódź Widzew, a także na drodze powiatowej łączącej miejscowości Gałków Duży i Gałków Mały.

Nowy obiekt usprawni układ komunikacyjny we wschodniej części aglomeracji łódzkiej i zapewni bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym.

Inwestor wycenił działania na ok. 23,6 mln zł netto. Dofinansowanie prac w kwocie ok. 11,4 mln zł netto zapewniła Unia Europejska (z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). Planowane zakończenie inwestycji w II kw. 2023 r.

Prace obejmą też budowę układu drogowego, chodników i ścieżek rowerowych. Wykonawca przebudował część kolizji z infrastrukturą podziemną. Obecnie montuje ściany szczelne, które zabezpieczą wykop podczas wybierania ziemi pod przyszły tunel drogowy.

Bezpieczeństwo na skrzyżowaniach dróg i torów w woj. łódzkim

Budowa tunelu drogowego w Gałkowie wpisuje się w realizowany przez PKP PLK projekt poprawy bezpieczeństwa. Celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. Krajowy zarządca infrastruktury realizuje ten program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, a także zarządcami dróg.

W województwie łódzkim w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” wybudowano już wiadukt drogowy nad torami w Skierniewicach. Ruszyły również przygotowania do budowy tunelu w Andrespolu.

W całym kraju w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” o wartości 312,5 mln zł planowana jest budowa 25 obiektów, w tym 12 wiaduktów kolejowych, 10 wiaduktów drogowych, 2 przejścia dla pieszych pod torami i 1 wiadukt pieszo-rowerowy.

Bezpieczne skrzyżowania zrealizowano w ramach Krajowego Programu Kolejowego na modernizowanych liniach m.in.: PoznańWarszawa, KrakówRzeszów, WarszawaBiałystok, a także WarszawaLublin. Inwestycje są współfinansowane zarówno ze środków budżetowych, jak i w ramach projektów unijnych.

Dodaj komentarz