global Pasażer

Bilety za 9 euro – tańsza podróż i chaos na dworcach

W przedsprzedaży bilet za 9 euro miesięcznie kupiło w Niemczech blisko 7 mln osób. Przewoźnicy widzą wzmożone zainteresowanie przejazdami transportem publicznym. Skutkiem tak atrakcyjnej oferty były przepełnione składy i chaos na dworcach kolejowych.

Bilet na każdy miesiąc

9-Euro-Ticket, czyli bilet za 9 euro obowiązuje przez trzy miesiące – od 1 czerwca do końca sierpnia. Łączna kwota za przejazdy w tych miesiącach to 27 euro. We wrześniu wrócą standardowe ceny. Osoby, które posiadają już bilety roczne, semestralne itp. otrzymają zwrot różnicy w kosztach między abonamentem a biletem za 9 euro.

Bilet można kupić zarówno stacjonarnie, jak i online. Sprzedaż oferują automaty biletowe oraz centra obsługi klienta. Od 23 maja jest możliwość kupienia biletu za 9 euro w aplikacji DB Navigator od Deutsche Bahn. Bilety są dostępne na każdy miesiąc – nie ma jednego biletu pozwalającego na przejazdy od razu na trzy miesiące. Każda osoba chcąca z niego skorzystać musi umieścić na bilecie swoje imię i nazwisko, ponieważ są one spersonalizowane.

Tańsze podróże w transporcie regionalnym i komunikacji miejskiej

Bilet za 9 euro nie dotyczy połączeń ICE, IC, EC, czyli przejazdów dalekobieżnych, a także pociągów prywatnego przewoźnika Flix. Pasażerowie mogą jednak taniej podróżować transportem regionalnym i komunikacją miejską. Zaliczane są do tego autobusy liniowe, tramwaje, kolej, metro, pociągi regionalne (w 2 klasie), regionalne pociągi ekspresowe oraz niektóre promy firm HVV w Hamburgu i BVG w Berlinie. Pasażerowie muszą mieć na uwadze, że korzystając z biletu za 9 euro nie mogą oni zarezerwować miejsc siedzących.

Oferta korzystania z biletu może jednak ulec zmianie. Możliwe, że będzie można go wykorzystać na połączenia przez cały kraj, lecz jedynie w przypadku podróży z licznymi przesiadkami. Przykładowo, z biletu nie będzie można skorzystać podczas bezpośredniego przejazdu z Monachium do Hamburga.

Osoby chcące zabrać ze sobą rower będą musiały kupić dodatkowy bilet upoważniający do przewozu. To, czy zwierzę można zabrać za darmo bądź czy zajdzie konieczność zakupienia specjalnego biletu jest zależne od zasad panujących w przedsiębiorstwach transportowych.

Inicjatywa z troski o kieszeń społeczeństwa

Celem biletu za 9 euro jest zachęcenie ludzi do ograniczenia podróży samochodem, a częstszego korzystania z transportu regionalnego i komunikacji miejskiej. Inicjatywa ma również na celu przyczynić się do rozwoju rodzimej turystyki, a także wpłynąć na zmianę zwyczajów transportowych Niemców.

To także propozycja rządu w ramach złagodzenia skutków obecnie trwającego kryzysu, w tym podwyżek cen (również paliwa).

Różnorodne wycieczki

Tego lata mieszkańcy Niemiec oraz turyści mają okazję do zwiedzenia kraju w niższej cenie. Przykładowo, podróżując koleją z Berlina można dojechać do takiej nadmorskiej miejscowości jak Heringsdorf w mniej niż cztery godziny z tylko jedną przesiadką.

Osoby ceniące miejskie wycieczki mogą obrać za cel podróży Drezno, gdzie znajdują się pierwszorzędne zabytki kultury i muzea. Imponująca może się okazać przejażdżka pociągiem między Dreznem a Bad Schandau, gdzie podróżnym towarzyszyć będą polne krajobrazy Szwajcarii Saksońskiej.

Dodaj komentarz