global Tabor

Kolej jest kobietą! Deutsche Bahn wprowadza „kobiece” ICE

W środę 11 maja 2022 roku po raz pierwszy w podróż ruszył pociąg Deutsche Bahn, określony mianem Female ICE. Przez najbliższe trzy miesiące wyjątkowy skład będzie poruszał się na trasie pomiędzy Monachium i Berlinem.

W pełni kobiece ICE

To, co czyni kobiecy pociąg ICE tak wyjątkowym są właśnie kobiety. A precyzując załoga kolejowa, którą w stu procentach tworzą pracowniczki. Począwszy od maszynistki, przez konduktorki, kierowniczkę składu i pozostały personel, Female ICE obsługiwany jest tylko i wyłącznie przez damską część personelu.

Kampanię zainicjowała sieć „Kobiety w Deutsche Bahn”, a celem całego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na pracę kobiet w branży kolejowej. Inicjatywa ta ma również wzbudzać większe zainteresowanie i chęć wykonywania zawodów od lat postrzeganych jako męskie. „Damski” pociąg DB stara się tym samym zaprzeczać stereotypowemu spojrzeniu na sektor kolejowy.

Skład obsługiwany w całości przez żeński zespół został odpowiednio oznakowany, a we wnętrzach zastosowano nowe zagłówki, które kolorystycznie odpowiadają malaturze.

MetrôRio maluje wagony i sprzeciwia się przemocy wobec kobiet [ZDJĘCIA]

Garść danych liczbowych

Zgodnie z danymi podawanymi na oficjalnych stronach internetowych Deutsche Bahn, kobiety stanowią około 23% pracowników operatora. Maszynistki to zaledwie niecałe 5% obsługi. Panie obejmują ¼ obecnych stanowisk kierowniczych DB. Przewoźnik jasno podkreśla, że do 2024 roku odsetek ten powinien wzrosnąć do przynajmniej 30%. W firmie stawia się bowiem na różnorodność i równouprawnienie, bez względu na to, czy rozpatrywane są stanowiska operatorskie, serwisowe, czy właśnie tak zwanego wyższego szczebla.

Przyjęty program/inicjatywa skupia się na trzech głównych celach, którymi są:

  • przekonanie kobiet do realizowania działań przywódczych,
  • zapewnienie własnym zespołom pracowniczym równowagi i różnorodności,
  • wzmocnienie wizerunku kobiety w różnych zawodach.

Całą akcję Deutsche Bahn prowadzi wielotorowo. Obok pociągu Female ICE, będącego największym i najbardziej znaczącym symbolem kampanii operator uruchomił także stronę internetową https://bewegendefrauenamzug.de/. Prezentuje na niej sylwetki pracowniczek, obejmujących różne stanowiska – od tych technicznych czy przemysłowych, aż po panie obsługujące działy cyfrowe.

Dodaj komentarz