Tramwaje Wydarzenia

Bydgoszcz ogłasza przetarg na nowe przystanki wiedeńskie

Bydgoski magistrat ogłosił przetarg na przebudowę trzech podwyższonych przystanków tramwajowych. Inwestycje prowadzone będą na ul. Gdańskiej przy ul. Chodkiewicza, a także na ul. Jagiellońskiej, przy kościele Klarysek.

Przystanek wiedeński w Bydgoszczy (fot. bydgoszcz.pl)
Przystanek wiedeński w Bydgoszczy (fot. bydgoszcz.pl)

Zgodnie z założeniami, przystanki powstaną w ciągu 10 miesięcy od dnia podpisania umowy przez zwycięzcę przetargu. Na ul. Jagiellońskiej powstanie zupełnie nowy obiekt. W rejonie ul. Chodkiewicza wykonawca prac przebuduje przystanki już istniejące. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta – bydgoszcz.pl – te ostatnie wykonawca miałby przesunąć bliżej ul. Zamojskiego.

Trzynaście inwestycji

Do tej pory przystanek wiedeński z powodzeniem funkcjonuje na ul. Focha, w okolicy Opery Nova. Docelowo zaś powstać ma aż 13 takich inwestycji.

– Ulica Gdańska ma zostać wyposażona w perony wiedeńskie na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Kamiennej – informuje Magistrat. – Gotowa koncepcja, która była także przedmiotem konsultacji społecznych, zakłada budowę aż 13 przystanków wiedeńskich, w tym 12 (6 par) na Gdańskiej. Projektanci zaproponowali też budowę przystanku wiedeńskiego na ul. Jagiellońskiej na skrzyżowaniu z ul. 19 Marca (dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary).

 

Wyzwaniem w trakcie prac koncepcyjnych było wskazywanie lokalizacji przystanków. Dlaczego? Ponieważ wyniesione jezdnie mogą powstawać wyłącznie w miejscach, gdzie nie występują zjazdy na teren posesji. Między placem Wolności i ul. Świętojańską – przez dwa przystanki – przebiegać ma kontrapas rowerowy.

Na etapie opracowania, twórcy dokumentacji konsultowali dokument z mieszkańcami i społecznikami.

Przystanek wiedeński – warto wiedzieć:

Pierwszy przystanek wiedeński w Bydgoszczy został oddany na placu Teatralnym w kierunku ronda Jagiellonów. Wykonawca prac przebudował południowy pas ruchu, który  pełni funkcję wygodnego peronu. Poziom podłogi w tramwaju jest na wysokości chodnika. Poprawia to bezpieczeństwo, a także ułatwia wsiadanie do pojazdu. Wymusza też zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez wyniesiony obszar przystanku.

PKP Energetyka uruchomiła w Bydgoszczy nową stację paliw

Dodaj komentarz