Raport z Polski Wydarzenia

Co 3 dni wypadek? To stanowczo za dużo!

W Polsce jest 12,7 tys. przejazdów kolejowych. Choć z każdym rokiem liczba wypadków na nich systematycznie maleje, to wciąż, co 2-3 dni dochodzi do nieszczęśliwego zdarzenia. Co zrobić, aby jeszcze bardziej poprawić bezpieczeństwo? Najnowsze rozwiązania będą omawiane podczas zbliżającej się już VII edycji konferencji „Przejazdy kolejowo – drogowe 2021”.

Fot. Bezpieczny Przejazd

Najbliższa edycja cyklicznego wydarzenia dotyczącego bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych będzie miała miejsce 6 września br. w Warszawie, w siedzibie Akademii Leona Koźmińskiego (ul. Jagiellońska 57/59). W tym roku organizatorzy wydarzenia szczególny nacisk położą na zagadnienia związane nie tylko z bezpieczeństwem, ale również innowacyjnymi rozwiązaniami oraz nowoczesnymi technologiami zabezpieczającymi przejazdy kolejowe przed wypadkami. Oprócz cyklu wykładów i prezentacji odbędą się również praktyczne warsztaty umożliwiające wymianę wzajemnych doświadczeń jak również dyskusje o bezpieczeństwie i konstrukcji przejazdów kolejowo-drogowych.

– Pomimo systematycznej poprawy stanu infrastruktury kolejowej w Polsce wciąż mamy najwięcej przejazdów kolejowo-drogowych klasy D, a więc oznakowanych tylko przy pomocy znaków drogowych” – podkreśla dr Jakub Majewski, Prezes Fundacji ProKolej – „dzięki kampaniom społecznym takim jak „Bezpieczny przejazd” liczba wypadków każdego roku maleje. W przeciągu dziesięciu lat liczba ta zmalała praktycznie o połowę i dziś odnotowujemy ponad 150 takich zdarzeń rocznie. Choć spadkowy trend jest zadowalający, to wciąż takich przypadków jest za dużo. Pomimo wspólnych wysiłków od początku 2021 roku odnotowano już 95 wypadki i kolizje na przejazdach kolejowych, w których 25 osób zginęło, a 8 zostało ciężko rannych.

 

Nadrzędnym celem konferencji „Przejazdy kolejowo-drogowe” jest poprawa bezpieczeństwa i wprowadzenie rozwiązań wpływających na minimalizację wypadków z udziałem samochodów i pociągów. Wypracowane w toku burzliwych dyskusji rozwiązania zaowocowały prowadzeniem nie tylko efektywnych kampanii społecznych czy zmian legislacyjnych, ale również doprowadziły do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Organizatorem konferencji „Przejazdy kolejowo-drogowe” jest Fundacja ProKolej i Centrum Logistyki, Transportu i Zakupów Akademii Leona Koźmińskiego.

Więcej informacji i formularz rejestracyjny: https://kolej365.pl/przejazdy-2021/

Informacja prasowa

Dodaj komentarz