Inwestycje Raport z Polski

CPK: Pierwsze przetargi dot. audytów ogłoszone

Kto przeprowadzi audyt spółki Centralny Port Komunikacyjny? CPK ogłosiło właśnie pierwsze trzy postępowania przetargowe, mające wyłonić wykonawców – informuje portal Gazeta.pl.

Fot. CPK
Fot. CPK

O postępowaniach przetargowych poinformował redakcję Gazeta.pl Konrad Majszyk, rzecznik spółki CPK. Dotyczą one weryfikacji i oceny harmonogramów dla kluczowych inwestycji lotniskowych i kolejowych. Inne – wynagrodzeń, zatrudnienia i Programu Społeczno-Gospodarczego.

Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK na bieżąco informuje o wszelkich zmianach związanych ze spółką. Jak przekazał, wyniki raportów cząstkowych z audytów gotowe powinny być jeszcze w marcu.

Pół miliona złotych więcej na audyt CPK. Lasek pisze list do Premiera

Wkrótce pojawią się kolejne ogłoszenia o przetargach audytowych. Te zaś, jak informuje Gazeta.pl, dotyczyć będą:

  • Inwestycji lotniskowych
  • Inwestycji kolejowych
  • Projektów m.in. Airport City
  • Finansów
  • Kwestii marketingowych, w tym reklam

– Wstępne wyniki audytu powinny być znane w okolicach połowy roku – wyjaśnia spółka CPK, cytowana przez Gazeta.pl.

 

O CPK na Radzie Gabinetowej

Kwestie związane z przeszłością i przyszłością Centralnego Portu Komunikacyjnego będą omawiane dziś (13 lutego) na Radzie Gabinetowej. Jak wcześniej już zapowiedziała wiceminister edukacji narodowej Joanna Mucha, „Prezydent otrzyma informacje o CPK, z których sobie nie zdawał sprawy”.

Robert Biedroń, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy, mówi także o ukrywanych przez wiele miesięcy nieprawidłowościach.

– Uznaliśmy, że najpierw powinien o tym wszystkim się dowiedzieć prezydent. Prezydent, w naszej ocenie, mam nadzieję, nie wiedział o tych nieprawidłowościach, nie był informowany przez poprzedni rząd. Dlatego naszym obowiązkiem jest poinformować prezydenta o wszystkich szczegółach, które znamy, dotyczących tych inwestycji – mówił.

 

Do tych doniesień odniósł się Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

– Wszystkie opracowania eksperckie potwierdzają zasadność budowy CPK – pisze na platformie X. – Warto więc pochylić się nad tym niezwykle rzadkim, które wydaje się być przeciwnego zdania. To Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK (link w komentarzu). Uczciwie trzeba przyznać, że ma już swoje lata (powstało w 2020) więc nieco można rozgrzeszyć z niewiedzy (ale tylko nieco, tak poważnej instytucji “nie znam się, ale się wypowiem” nie uchodzi).

 

W swoim wpisie odnowi się do stawianych zarzutów.

Poseł Adam Andruszkiewicz pisze zaś o „nabierającej tempa kampanii atakującej CPK”

-Kampania atakująca CPK nabiera tempa. Dlatego musimy solidarnie, ponad podziałami, reagować – przedstawiając fakty i dane, które jasno wskazują, że ta inwestycja jest niezbędna, jeśli chcemy nadal się rozwijać. Bo naszym celem jest ambitna Polska! – pisze.

Dodaj komentarz