Raport z Polski Tabor Wydarzenia

„Czesio i Jamnik razem na torach”. Historyczne przejazdy za nami [ZDJĘCIA]

„Czesio i Jamnik razem na torach” pod taką nazwą Spółki PKP SKM w Trójmieście, PKP Intercity oraz WARS S.A. przy udziale Turkol.pl zorganizowały 16 października okolicznościowe przejazdy historycznymi pociągami wraz ze zwiedzaniem zaplecza utrzymaniowo-naprawczego PKP Intercity w Gdyni Grabówku oraz PKP SKM na stacji Gdynia Cisowa Postojowa.

Fot. nadesłane / PKP SKM Trójmiasto

W wydarzeniu uczestniczyły dwa składy: PKP SKM wystawiła elektryczny zespół trakcyjny EN71-052 (“Jaminik”), który podczas ostatniego przeglądu P4 otrzymał malowanie i oznakowanie nawiązujące wiernie do tego, w jakim pojazdy tej serii opuszczały w latach 70. bramy wrocławskiego PaFaWag-u. PKP Intercity udostępniła lokomotywę EP05-23 (zwanego “Czesiem”) oraz EP07-174 w historycznym malowaniu, w którym pojazdy tej serii można było oglądać do połowy lat 80. ubiegłego wieku. Były one przypięte z obu końców składu 4 wagonów typu 112A oraz wagonu gastronomicznego, również prezentowanych w historycznym oliwkowo-zielonym malowaniu.

Okazją do zorganizowania imprezy był jubileusz 20 – lecia Spółek PKP SKM oraz PKP Intercity, 70-lecie kolei elektrycznej na Wybrzeżu Gdańskim, 60-lecie służby na polskich kolejach elektrowozu EP05-23, 95-lecie powołania do życia przedsiębiorstwa PKP a także Europejski Rok Kolei.

Oba pociągi najpierw pokonały trasę z Gdyni Głównej do Gdańska Stadionu Expo. Po drodze była okazja do wykonania szeregu interesujących zdjęć, a podróżujący pociągami licznie zgromadzeni pasjonaci kolei mieli okazję przenieść się na chwilę w klimat podróży koleją sprzed czterech dekad. Po powrocie do Gdyni Głównej, EN71-052 uczestników wydarzenia zawiózł do bazy utrzymaniowo-naprawczej PKP Intercity, gdzie zorganizowane było zwiedzanie i pokaz najciekawszych miejsc zaplecza przewoźnika. W dalszą podróż uczestnicy wyruszyli do Gdyni Cisowej, stacji postojowej i zaplecza technicznego PKP SKM. Tam na zwiedzających czekał przybyły wcześniej skład zabytkowych wagonów prowadzony EP05-23 oraz EP07-174. Na stacji postojowej PKP SKM na gości czekał też poczęstunek przygotowany przez WARS S.A. Było też okolicznościowe zdjęcie przy odrestaurowanym czole elektrycznego zespołu trakcyjnego EW58-019.

Ostatnim punktem programu był przejazd w relacji Gdynia Cisowa Postojowa – TczewGdynia Główna pociągiem prowadzonym przez “Czesia”. Oczywiście z licznymi fotostopami.

Bogaty program spotkał się z ogromnym uznaniem uczestników i życzliwym przyjęciem. Spółki Grupy PKP po raz kolejny udowodniły wysoki profesjonalizm działania i umiejętność skutecznego podejmowania wspólnych inicjatyw. Impreza pokazała też, że choć wszystkie Spółki patrzą śmiało wprzód, nie zapominają o swojej tradycji, pielęgnując historię.