Aktualności Inwestycje

Do Zegrza Południowego znów pojedzie pociąg

Po 28 latach przywracane jest połączenie kolejowe do Zegrza. Budowany jest tor od Zegrza Południowego do Wieliszewa. Mieszkańcy zyskają wygodny dojazd do pracy i szkół. Będzie sprawne połączenie pociągami nad Jezioro Zegrzyńskie.

Do Zegrza Południowego znów pojedzie pociąg
Fot. Anna Znajewska-Pawluk / PKP PLK S.A.

Inwestycja prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 45 mln zł netto współfinansowana jest ze środków unijnych RPO Województwa Mazowieckiego.

Na stacji Zegrze Południowe przewidziano ławki, wiaty i funkcjonalne oświetlenie. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Stacja będzie dostępna dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się – m.in. będą linie naprowadzające, które ułatwią dojście osobom niewidomym i słabowidzącym.

Do Zegrza Południowego znów pojedzie pociąg
Fot. Marcin Egert / PKP PLK S.A.

Na trasie zbudowany zostanie dodatkowy przystanek Wieliszew Centrum w rejonie skrzyżowania linii kolejowej z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631). Będą mogli z niego korzystać wszyscy podróżni dzięki przygotowaniu dojść dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na przejeździe kolejowo-drogowym. Przejazd zostanie przebudowany i wyposażony w sygnalizatory i rogatki.

Na stacji Zegrze Południowe budowane są dwa nowe perony – są fundamenty dla nowych konstrukcji. Od strony Wieliszewa wykonawca przygotowuje teren dla nowego toru. Następnie układane będą podkłady i szyny. Montowane są fundamenty słupów sieci trakcyjnej. Wzdłuż linii układane są kable służące do obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym Prace na linii Wieliszew – Zegrze Południowe oprócz budowy nowych torów, obejmują także montaż rozjazdów. Będzie zamontowana sieć trakcyjna. Prowadzenie ruchu pociągów zapewni nowoczesny system sterowania.

Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 80 km/h. Przejazd między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie ok. 4 minut.

Inwestycja na linii Wieliszew – Zegrze Południowe zwiększy atrakcyjność regionu. Będzie lepszy dostęp do kolei w północnej części województwa mazowieckiego. PLK zapewnią wygodniejszy dojazd mieszkańców gmin położonych wzdłuż linii kolejowej do Warszawy, a mieszkańcom stolicy nad Jezioro Zegrzyńskie.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany w 80 proc. ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Realizacja zadania odbywa się w systemie „projektuj i buduj”. Zakończenie inwestycji zaplanowano w IV kwartale 2022 r.

Zdjęcia: PKP PLK S.A.

W południowej Walii ruszyła budowa stacji metra

Dodaj komentarz