Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Drony w służbie PKP Polskich Linii Kolejowych

PKP Polskie Linie Kolejowe informacje o postępie prac modernizacyjnych zbierają przy użyciu dronów. Urządzenia te w ostatnim czasie pracowały m.in. w Opolu i na terenie województwa opolskiego. Przez rok drony zebrały dane na 3 tys. km linii kolejowych w całej Polsce.

Drony w służbie PKP Polskich Linii Kolejowych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują obecnie największy program inwestycyjny – Krajowy Program Kolejowy za prawie 77 mld zł z udziałem środków budżetowych i unijnych. Aby sprawnie zrealizować wszystkie przedsięwzięcia, spółka wykorzystuje nowoczesne systemy, technologie i rozwiązania, m.in. drony czuwają nad przygotowaniem, realizacją i bezpieczeństwem prowadzonych prac.

Dron nad linią E30 w Opolu

Trasy przelotu dronów wyznaczane są na podstawie bieżących potrzeb związanych z realizacją inwestycji m.in. projekt Prace na linii kolejowej E 30 na odcinku Kędzierzyn-KoźleOpole Zachodnie. Dzięki zebranym materiałom można śledzić postęp prac, a także czuwać nad bezpieczeństwem inwestycji – ocenić, czy teren jest odpowiednio zabezpieczony przez wykonawcę i czy stosowane są procedury bezpieczeństwa.

Drony dają podgląd na szlaki, na których jeżdżą pociągi pasażerskie i towarowe oraz pojazdy techniczne z materiałem i sprzętem. W przypadku nieprawidłowości, monitoring, pozwala na szybkie reakcje PLK i wykonawców. PLK używają bezzałogowych statków powietrznych przed przystąpieniem do prac na budowie. Poznawane jest miejsce inwestycji, co służy przygotowaniu harmonogramu działań.

Dron nad linią E30 w Opolu
Fot. Adam Roik / PKP PLK

Tysiące kilometrów lotów dla systemowego wsparcia prac

Wykorzystywanie dronów to jeden z elementu systemu monitorowania i zbierania danych o inwestycjach PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Spółka stosuje w ważnych miejscach budów monitoring, zbierane są dane uzyskiwane przez pracowników, a także informacje z przelotu nad liniami śmigłowcem.

Drony pilotowane są przez doświadczonych, przeszkolonych pracowników PLK. Każdy lot nad terenem inwestycji kolejowej jest zgłoszony do odpowiednich służb i instytucji. Jeśli inwestycja znajduje się w strefach z ograniczeniem lub zakazem lotów, PLK występują o dodatkowe zgody.

Korzystanie z dronów rozpoczęło się od maja 2020 i przez rok – do czerwca 2021 r. piloci dronów z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wykonali obloty na ponad 3,2 tys. km linii w całej Polsce.

Sześć zespołów z 11 dronami wyposażonymi w kamery do zdjęć i filmów nadzorowało miejsca prac m.in. na linii E 30 Zgorzelec – WrocławOpoleKrakówPrzemyśl, na stacji Warszawa Zachodnia; WarszawaBiałystok, PoznańSzczecin, WarszawaRadom, Trzebinia – Oświęcim. Bezzałogowe statki powietrzne zostały wykorzystane także do monitorowania prac przy budowie tunelu między stacjami Łódź Fabryczna a Żabieniec i Kaliska. Nadzór z lotu ptaka prowadzony był również na inwestycjach w portach w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.

PKP PLK monitorują inwestycje torowe przy pomocy dronów [ZDJĘCIA]

Dodaj komentarz