Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Drony w służbie PKP Polskich Linii Kolejowych

PKP Polskie Linie Kolejowe informacje o postępie prac modernizacyjnych zbierają przy użyciu dronów. Urządzenia te w ostatnim czasie pracowały m.in. w Opolu i na terenie województwa opolskiego. Przez rok drony zebrały dane na 3 tys. km linii kolejowych w całej Polsce.

Drony w służbie PKP Polskich Linii Kolejowych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują obecnie największy program inwestycyjny – Krajowy Program Kolejowy za prawie 77 mld zł z udziałem środków budżetowych i unijnych. Aby sprawnie zrealizować wszystkie przedsięwzięcia, spółka wykorzystuje nowoczesne systemy, technologie i rozwiązania, m.in. drony czuwają nad przygotowaniem, realizacją i bezpieczeństwem prowadzonych prac.

Dron nad linią E30 w Opolu

Trasy przelotu dronów wyznaczane są na podstawie bieżących potrzeb związanych z realizacją inwestycji m.in. projekt Prace na linii kolejowej E 30 na odcinku Kędzierzyn-Koźle – Opole Zachodnie. Dzięki zebranym materiałom można śledzić postęp prac, a także czuwać nad bezpieczeństwem inwestycji – ocenić, czy teren jest odpowiednio zabezpieczony przez wykonawcę i czy stosowane są procedury bezpieczeństwa.

Drony dają podgląd na szlaki, na których jeżdżą pociągi pasażerskie i towarowe oraz pojazdy techniczne z materiałem i sprzętem. W przypadku nieprawidłowości, monitoring, pozwala na szybkie reakcje PLK i wykonawców. PLK używają bezzałogowych statków powietrznych przed przystąpieniem do prac na budowie. Poznawane jest miejsce inwestycji, co służy przygotowaniu harmonogramu działań.