Tramwaje Wydarzenia

Dwóch producentów chce dostarczyć nowe tramwaje dla Wrocławia

Modertrans Poznań Sp. z o.o. oraz Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. chcą dostarczyć nowe niskopodłogowe tramwaje dla Wrocławia. Dziś MPK otworzyło oferty w przetargu na dostawę nawet 40 pojazdów.

 tramwaje dla Wrocławia
Fot. MPK Wrocław

Postępowanie dotyczy wyprodukowania i dostarczenia dwudziestu czterech tramwajów, z możliwością domówienia jeszcze szesnastu w ramach tzw. prawa opcji. Na walkę o zamówienie zdecydowało się dwóch dostawców: Modertrans Poznań Sp. z o.o. oraz Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA.

MPK Wrocław planowało przeznaczyć 201 720 000 zł na realizację zamówienia podstawowego – na 24 pojazdy. Propozycja firmy Modertrans wynosi 222 120 415, 92 zł (lub łącznie 367 826 215, 92 zł w przypadku skorzystania przez MPK z prawa opcji), oferta PESY – 204 036 459 zł (lub łącznie 337 663 659 zł w przypadku skorzystania przez MPK z prawa opcji).

Cena stanowi jednak jedynie 49% kryterium oceny ofert. Pozostałe dotyczą okresu gwarancji, poziomu hałasu, nacisku osi, wyposażenia tramwaju, pochyłości podłogi czy liczby miejsc dostępnych z jej poziomu.

Zamawiający dokona teraz analizy złożonych ofert pod kątem formalnym.

Tramwaje szyte na miarę

Nowe tramwaje mają być w całości niskopodłogowe i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Dodatkowo pojazdy będą wyposażone w absorbery, czyli tłumiki hałasu.

– Mam pełną świadomość że walka z hałasem będzie ważnym wyzwaniem dla współczesnego świata. Chcemy być w awangardzie tej rewolucji – wyjaśnia prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

 

To kolejne działanie w ramach trwającej taborowej rewolucji w MPK Wrocław. Przewoźnik obecnie oczekuje na dostawę 46 niskopodłogowych tramwajów z poprzedniego zamówienia. Jeszcze w tym roku do Wrocławia trafi 6 z nich. Przewoźnik prowadzi również w tym momencie przetarg na zakup 11 elektrycznych autobusów oraz program modernizacji tramwajów Skoda 16T. Niedawno zakończone zostały remont 26 tramwajów typu 205 WrAs, które zyskały m.in. klimatyzację i dodatkowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz