Raport z Polski Tramwaje

Dworzec Junikowo w Poznaniu zyska nowe zadaszenie

Dworzec Junikowo w Poznaniu zyska nowe zadaszenie peronów autobusowych oraz tramwajowych. Prace remontowe ruszą w sobotę 23 marca i potrwają pół roku.

Dworzec Junikowo w Poznaniu zyska nowe zadaszenie.
Dworzec Junikowo w Poznaniu zyska nowe zadaszenie.

Poznański dworzec tramwajowo-autobusowy funkcjonuje od 10 lat. Z uwagi na stan zadaszenia, konieczny jest remont. W trakcie prac rozebrane zostanie dotychczasowe pokrycie dachowe wraz z podsufitką i obudową ścian bocznych.

Konieczna będzie konserwacja konstrukcji stalowej. Następnie wykonawca założy nowe zadaszenie, zapewni odwodnienie, zamontuje instalacje oraz oświetlenie LED.

– Założona zostanie nowa izolacja dachu, a na ścianach bocznych dworca zamontowane zostaną panele żaluzjowe docelowo pokryte “zieloną ścianą” – informuje poznański ZTM. – Od środka zamontowane zostaną natomiast przejrzyste osłony, które ochronią przed wiatrem pasażerów oczekujących na pojazd.

 

Dworzec Junikowo zyska także wiaty na rowery. Zamknięcie trasy pozwoli m.in. na regenerację wyeksploatowanych i wymagających naprawy napędów elektrycznych zwrotnic na terenie pętli.

Prace będą trwały 6 miesięcy. Po ich zakończeniu lokalizacja peronów przyjazdowych i odjazdowych znajdujących się na pętli Junikowo nie ulegnie zmianie. Punkt Obsługi Klienta ZTM znajdujący się na dworcu będzie czynny do czwartku, 28 marca włącznie – po czym zostanie zamknięty na okres remontu.

Obsługę ruchu przejmie Punkt Nadzoru Ruchu Budziszyńska, który zostanie przystosowywany do zwiększonego ruchu pasażerskiego. Tam będą kończyły trasę tramwaje linii: 1, 13 i 15. Do pętli Budziszyńska skierowane zostaną również autobusy linii nr 122, 177, 716, 727 i 803. Służby MPK Poznań przygotowują także przystanek tymczasowy, który umożliwi korzystanie z połączeń w rejon cmentarza w ruchu wahadłowym. Przez pierwsze dwa tygodnie remontu linia 91 funkcjonować będzie na trasie Budziszyńska-Cmentarna, a następnie do przystanku Junikowo, zlokalizowanego w pobliżu wejścia na cmentarz.

Dworzec Junikowo – zmiany w komunikacji miejskiej od 23 stycznia:

  • linie tramwajowe nr 1, 13 i 15 – trasy tramwajowe zostaną skrócone do pętli Budziszyńska,
  • uruchomiona zostanie linia  wahadłowa nr 91, na której tramwaje będą kursowały z częstotliwością co 12/15 minut wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej.
  • Linia nr 91. Przez pierwsze dwa tygodnie remontu: BUDZISZYŃSKA (przystanek tymczasowy) – Grunwaldzka – CMENTARNA. Po zakończeniu demontażu sieci trakcyjnej na pętli Junikowo: BUDZISZYŃSKA (przystanek tymczasowy) – Grunwaldzka – JUNIKOWO (przystanek przy wejściu na cmentarz)
  • linie autobusowe nr 177, 716, 727, 803 i 257 – trasy zostaną wydłużone z Junikowa do pętli Budziszyńska. Przystanek końcowy dla tych linii umiejscowiony będzie na wysokości przystanku tramwajowego Budziszyńska. Przystanek początkowy znajdować się będzie w rejonie punktu nadzoru ruchu przy pętli tramwajowej.
  • linie nocne nr 214 i 224 skierowane zostaną do pętli Junikowo PKM (bez wjazdów na pętlę) z zachowaniem wjazdów na przystanki Malwowa i Plewiska/Straż Pożarna;
  • linia autobusowa nr 122  będzie funkcjonować na zmodyfikowanej trasie (bez wjazdów na pętlę Junikowo i z zachowaniem wjazdów do parkingu na ul. Cmentarnej tylko w godz. 10.00-18.00). Linia nr 122 – zmieniona trasa na czas remontu na pętli Junikowo. Kursy co około 30/40 minut. BUDZISZYŃSKA – Grunwaldzka – Dziewińska – Kmicica – Ścinawska – Grunwaldzka – Cmentarna (w godz. 10:00-18:00) – Wieruszowska – Ziębicka – Grunwaldzka -Smoluchowskiego – Kamiennogórska – Jeleniogórska – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA

Miasto vs. PKP PLK – co dalej z drzewami przy linii kolejowej w Poznaniu?

Dodaj komentarz