Inwestycje Pasażer Wydarzenia

Dworzec kolejowy w Oleśnie otwarty

PKP S.A. oddały do użytku dworzec kolejowy w Oleśnie. Obiekt został całkowicie przebudowany.

Dworzec w Oleśnie otwarty dla podróżnych (fot. PKP S.A.)
Dworzec w Oleśnie otwarty dla podróżnych (fot. PKP S.A.)

Pochodzący z 1923 roku budynek dworca kolejowego przy stacji Olesno Śląskie przeszedł kompleksową modernizację z poszanowaniem jego historycznego charakteru. Renowacji poddana została elewacja dworca oraz jej detale architektoniczne, takie jak boniowania, gzymsy czy pilastry. Odtworzono je na wzór historycznych, podobnie jak stolarkę okienną i drzwiową. Dworzec zyskał również nową iluminację nocną, podkreślającą jego walory architektoniczne.

Wnętrze dworca

Kompleksowo przebudowane zostało także wnętrze dworca. Na parterze budynku, w jego centralnej części, mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, obejmująca ogólnodostępne toalety (w tym te przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami), pomieszczenie przeznaczone na działalność usługową oraz hol – poczekalnię. Została ona wyposażona w nowe ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Na parterze dworca, oprócz strefy obsługi podróżnych, znajdują się także biura Straży Miejskiej oraz Ośrodka Pomocy Społecznej, które wraz z mieszkaniami interwencyjnymi zajmują także piętro obiektu.

– Otwarcie dworca w Oleśnie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnej miejscowości w województwie opolskim zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Olesna, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.