Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec PKP w Pomiechówku otwarty! [ZDJĘCIA]

PKP S.A. otworzyła nowy dworzec kolejowy – tym Innowacyjny Dworzec Systemowy stanął w Pomiechówku. Obiekt jest nowoczesny i bezpieczny, dostosowany do potrzeb pasażerów o ograniczonej mobilności i tych najmłodszych podróżnych. Wykonawca stworzył wewnątrz strefę dla malucha.

Fot. PKP S.A.

Nowy dworzec w Pomiechówku to minimalistyczna bryła, z elewacją wykonaną z szarej cegły, szkła oraz dominantą w postaci wieży z wielkoformatowym i podświetlanym zegarem. Zadaszenie budynku posiada kształt prostokąta, który w południowej części, w miejscu, gdzie znajduje się otwarta poczekalnia z ławkami i siedziskami, przechodzi w romb. Pod zadaszeniem oprócz niej ukryto przestrzeń obsługi podróżnych i  komercyjną. Pierwsza zlokalizowana bliżej wieży zegarowej jest praktycznie w całości przeszklona, co jest zgodne ze współczesnymi standardami w architekturze, w ramach których maksymalizuje się dostęp światła dziennego. Mieści się w niej utrzymany w szaro-białej kolorystyce hol pełniący funkcję poczekalni. Został on wyposażony w nowoczesne oświetlenie w formie listew świetlnych zamontowanych w ażurowym suficie, ciemnoszare i ergonomiczne ławki, zegar, gabloty z rozkładem jazdy pociągów i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jego sąsiedztwie zlokalizowano specjalną poczekalnię dla rodziców z dziećmi z licznymi zabawkami i grami pobudzającymi wyobraźnię najmłodszych. Tuż obok niej mieści się toaleta wraz z przewijakiem. W części pasażerskiej dworca znajdziemy również boks kasowy oraz toalety utrzymane w szarej industrialnej stylistyce. Zgodnie z przyjętym dla Innowacyjnych Dworców Systemowych standardem wszystkie pomieszczenia obsługi podróżnych są klimatyzowane. Naprzeciwko części pasażerskiej zlokalizowano część komercyjną składającą się z trzech lokali o powierzchni od 34 m kw. do 88,5 m kw.

dworzec w Pomiechówku to kolejny dowód na to, jak wielką i pozytywną metamorfozę przechodzi polska kolej w ostatnich latach. To obiekt zaprojektowany w zgodzie ze współczesnymi standardami w zakresie obsługi podróżnych, na którym oczekiwanie na przyjazd pociągu będzie przyjemnością. Jestem przekonany, że nowy dworzec będzie dobrze służył mieszkańcom i wszystkim odwiedzającym Pomiechówek – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.