Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec w Prabutach oddany do użytku [ZDJĘCIA]

Pasażerowie pociągów mogą korzystać już ze zmodernizowanego dworca kolejowego w Prabutach. Obiekt jest funkcjonalny, dostępy i przyjazny środowisku.

Inwestycja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trwała prawie półtora roku. Dzięki niej wzniesiony w latach 20. XX wieku obiekt przeszedł prawdziwą metamorfozę, podczas której to, co historyczne połączono z nowoczesnością i współczesnymi standardami obsługi podróżnych. Renowacji poddano elewację dworca wraz z detalami architektonicznymi. Biały kolor odzyskała odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna. Z kolei elewację pokryto nowym tynkiem malowanym na kolor ugrowo-beżowy, co dobrze współgra z ceglasto-czerwonym kolorem dachówki karpiówki. Najciekawszym elementem bryły dworca jest wieżyczka nad wejściem do budynku od strony miasta, na którą przywrócono zegar kolejowy. Całość uzyskanego efektu estetycznego podkreśla nowa iluminacja dworca.

– Otwarcie zmodernizowanego dworca w Prabutach to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnej mniejszej miejscowości w województwie pomorskim zyskują dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Gdańska. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

 

O inwestycji mówił także przedstawiciel MAP.

Prabuty to już dziesiąty dworzec otwarty dla podróżnych po modernizacji od początku tego roku. Dzięki przebudowie zabytkowy obiekt odzyskał historyczne piękno, a także stał się budynkiem nowoczesnym, dostępnym dla wszystkich grup podróżnych, komfortowym i proekologicznym. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył wszystkim mieszkańcom i gościom – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Inwestycja dofinansowana została ze środków UE.

– Z budżetu UE na lata 2014-2020 polska kolej otrzymała około 10,2 miliarda euro, co umożliwiło realizację wielu inwestycji. Wyremontowany dworzec w Prabutach to doskonały przykład wykorzystania Funduszy Europejskich. Dzięki tej inwestycji komfort i bezpieczeństwo pasażerów znacznie wzrosły. Budynek został też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodziców z dziećmi, dzięki czemu stał się on dostępny dla wszystkich podróżujących – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

 

To kolejny dworzec w województwie, który przeszedł zmiany.

Prabuty to drugi po Pszczółkach dworzec w województwie pomorskim, który w tym roku udostępniamy podróżnym po modernizacji. Dzięki inwestycji ten zabytkowy obiekt odzyskał historyczne piękno i jednocześnie stał się dworcem nowoczesnym zapewniającym komfort i odpowiedni standard obsługi podróżnych. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył podróżnym – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz