Inwestycje Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec w Szklarskiej Porębie ponownie otwarty [ZDJĘCIA]

Znaczenie dworca podkreślał zaś Waldemar Buda.

– Szklarska Poręba, która każdego roku przyciąga wielu turystów, zyskała nowoczesny obiekt użyteczności publicznej. Modernizacja zabytkowego dworca, z zachowaniem historycznych góralskich elementów architektury, była możliwa dzięki Funduszom Europejskim i środkom z budżetu państwa. Warto podkreślić, że obiekt został przystosowany do potrzeb wszystkich podróżujących, w tym osób z niepełnosprawnościami i seniorów, a nowo zaaranżowane przestrzenie będą wzmacniały funkcje kulturotwórcze miasta i regionu – mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Fot. PKP S.A.

– Dzięki przebudowie zabytkowy dworzec w Szklarskie Porębie Górnej odzyskał walory architektoniczne, stał się obiektem nowoczesnym i jednocześnie przyjaznym, również dla podróżnych o ograniczonej sprawności ruchowej. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył turystom odwiedzającym Szklarską Porębę i okolice. W Szklarskiej Porębie cieszy również dobra  współpraca z samorządem lokalnym, dzięki któremu na dworcu powstanie kino i sala wystawiennicza. Sprawi to, że dworzec stanie się również miejscem spotkań mieszkańców i turystów – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

– Obecnie oczy wszystkich w Unii Europejskiej skierowane są na kolej, bo rok 2021 to Europejski Rok Kolei. Rok dedykowany kolei ma dać impuls do zwiększenia jej udziału w transporcie pasażerskim. Wierzymy, że pobudzeniu pasażerskiego transportu kolejowego przysłużą się także inwestycje z budżetu Unii Europejskiej w uatrakcyjnienie dworców kolejowych, ponieważ pasażerowie chętniej korzystają z takich dworców kolejowych, które zapewniają wysoki poziom jakości obsługi. Modernizacja dworca w Szklarskiej Porębie była w 68% dofinansowana z budżetu Unii Europejskiej. Dzięki tej modernizacji dworzec stał się atutem kolei, bo zapewnia bezpieczeństwo pasażerom, jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych –– mówi Christopher Todd,  dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

 

Inwestycja wsparta została środkami unijnymi.

– Fundusze unijne od wielu lat wspierają polską kolei poprzez dofinansowanie budowy nowych lub wsparcie modernizacji istniejących obiektów środkami z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki projektom takim jak przebudowa dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna, możemy przekonać się, jak środki unijne przyczyniają się do poprawy warunków podróży oraz jakości obsługi wszystkich podróżujących – podkreśla Joanna Lech, dyrektor CUPT.

 

W ramach inwestycji na dworcu wdrożono wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich znalazły się m.in. mapy dotykowe z planem dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a, toalety specjalnie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dla opiekunów z dziećmi. W posadzce umiejscowiono ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Dodaj komentarz