Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Edyta Stein patronką wrocławskiego tramwaju

MPK Wrocław uhonorował Edytę Stein – wrocławiankę, ofiarę niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W 80. rocznicę śmierci została patronką niebieskiego tramwaju.

Fot. MPK Wrocław
Fot. MPK Wrocław

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu. Studiowała filologię germańską, filozofię, historię, a także psychologię na Śląskim Uniwersyteckim Fryderyka Wilhelma (dziś Uniwersytet Wrocławski). Uczestniczyła w życiu studenckim i politycznym. Aktywnie walczyła o reformę edukacji i prawa kobiet.

W roku 1933 wstąpiła do klasztoru karmelitanek w Kolonii, przyjmując imię Teresa Benedykta od Krzyża. W sierpniu 1942 roku została aresztowana przez Gestapo. Zginęła śmiercią tragiczną – została zagazowana w obozie Auschwitz – Birkenau. W październiku 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił ją świętą.

– Na patronów wrocławskich tramwajów wybieramy postaci wybitne, zasłużone, ważne dla lokalnej społeczności. Edyta Stein doskonale się w te ideę wpisuje. To wrocławianka, filozofka, patronka Europy. Zginęła w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Uważała, że prawda i miłość idą ze sobą w parze. To przesłanie dziś bardzo aktualne. Rok 2022 we Wrocławiu ogłoszono jej rokiem. To idealny moment, by przypomnieć ją samą i jej niezłomną postawę – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.