Tabor Wydarzenia

FPS zakończyło dostawy nowych wagonów dla PKP Intercity

Spółka PKP Intercity odebrała ostatnie z 81 wagonów wyprodukowanych dla przewoźnika przez Spółkę H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych. Zrealizowana umowa opiewała na kwotę prawie 700 mln zł.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk w trakcie konferencji prasowej PKP Intercity (fot. mi.gov.pl)
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk w trakcie konferencji prasowej PKP Intercity (fot. mi.gov.pl)

Większość z nowych wagonów PKP Intercity jeździ już po torach. Dzięki realizacji kontraktu, a także oddaniu pojazdów do użytku poprawia się komfort podróżowania z PKP Intercity.

Umowę na wyprodukowanie i dostarczenie do PKP Intercity 81 wagonów spółka H. Cegielski FPS podpisała w lutym 2018 r. Premiera pierwszego wagonu odbyła się na targach TRAKO 2021 w Gdańsku. W grudniu 2021 przewoźnik odebrał zaś pierwsze pojazdy.

Nowe wagony kursują po Polsce.

Nowoczesne wagony planowane są do obsługi składów kategorii InterCity (IC) oraz Express InterCity (EIC) kursujących na trasach:

– Bezustannie dążymy do tego, aby kolej była bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna i ekologiczna. Dotrzymujemy słowa, ponieważ każda inwestycja PKP Intercity jest następnym krokiem w tym kierunku. Kolejne zrealizowane zamówienie pozwoli na wzmocnienie możliwości operacyjnych przewoźnika i lepsze wykorzystywanie stale modernizowanej infrastruktury kolejowej. Inwestujemy też w dostępność – coraz więcej wagonów i elementów infrastruktury jest przyjazna dla osób mających problemy z poruszaniem się. Naszym celem jest transport i infrastruktura dostępne dla każdego obywatela – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Dziesięć spośród 81 nowych wagonów to wagony przedziałowe 2. klasy. Są one przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami.

Pojazdy zostały wyróżnione prestiżowym certyfikatem „Transport bez barier”, przyznanym przez Fundację Integracja. Otrzymanie znaku dostępności potwierdza, że są one przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodziców podróżujących z dziećmi. Jego uzyskanie poprzedza skomplikowany, specjalistyczny audyt, przeprowadzony przez doświadczonych ekspertów fundacji. To kolejne wyróżnienie w tej kategorii dla spółki – wcześniej, jako pierwsze w Polsce, taką certyfikację otrzymały wagony COMBO.

– Za nami 2022 rok, który przyniósł bardzo dużą popularność podróży koleją oraz rekordowo wysokie wyniki PKP Intercity. W przyszłość patrzymy z wielkim optymizmem, bo narodowy przewoźnik stale inwestuje w nowoczesne pojazdy, takie jak te wyprodukowane w Poznaniu. Na naszych oczach polska kolej staje się coraz bardziej bezpieczna, komfortowa, dostępna, przewidywalna, a także ekologiczna – stwierdził wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

 

Wśród 81 wagonów, które wzmocniły flotę PKP Intercity znalazło się:

  • 7 wagonów przedziałowych 1. klasy;
  • 27 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy;
  • 27 wagonów przedziałowych 2. klasy;
  • 10 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy z miejscami do przewozu rowerów (każdy wyposażony w 8 wieszaków na rowery);
  • 10 wagonów przedziałowych 2. klasy przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

Szybciej do celu

Producent dostosował nowe wagony do przejazdu nawet 200 km/h. Wyposażył je w indywidualne gniazdka elektryczne i w oświetlenie. Ponadto zainstalował wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Wagony posiadają klimatyzację, system informacji pasażerskiej oraz toalety z zamkniętym obiegiem. Inwestycja jest w pełni zgodna z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności, które umożliwiają sprawne oraz efektywne poruszanie się po transeuropejskiej sieci kolejowej.

Pasażerowie na własne oczy mogą przekonać się co w praktyce oznaczają miliardowe inwestycje, które realizujemy od kilku lat. Dzięki nim coraz więcej tras, coraz więcej pociągów obsługiwanych jest przez nowoczesne i komfortowe pojazdy. Chcemy zaproponować naszym pasażerom wysoki oraz przewidywalny standard podróżowania – kolejne zakupy i modernizacje istotnie się do tego przyczyniają – podkreślił członek zarządu PKP Intercity Jarosław Oniszczuk.

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, PKP Intercity

Dodaj komentarz