Tramwaje

Gdański tramwaj Pesa Jazz Duo ma swojego patrona

Patronem nowego biało-zielonego tramwaju Pesa Jazz Duo został Roman Rogocz, wybitny piłkarz Lechii Gdańsk. Uroczystości nadania imienia dla pojazdu o numerze bocznym 1070 odbyła się w poniedziałek 15 czerwca. Udział w niej wziął syn słynnego piłkarza – Andrzej Rogocz.

Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

– Tata nie miał samochodu. Całe życie jeździł tramwajem albo na Przeróbkę do pracy, albo na mecze na Traugutta – mówił podczas uroczystości Andrzej Rogocz, syn piłkarza.

 

O najnowszym, piętnastym tramwaju, który dotarł do Gdańska, pisaliśmy kilka dni temu:

Do Gdańska dotarł 15. tramwaj Pesa Jazz Duo

Wszystkie tramwaje zamówione zostały z bydgoskiej fabryki Pesa. Pierwsza transza kontraktu to 14 kremowo-czerwonych pojazdów oraz jeden biało-zielony. To właśnie ten poświęcony został Lechii Gdańsk i jej piłkarzowi.

W oficjalnym nadaniu imienia tramwajowi uczestniczyli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPiotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Maciej Lisicki, prezes GAiT oraz Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy i Michał Hałaczkiewicz, dyrektor generalny Lechii Gdańsk. Zaproszenie na uroczystość przyjęli również synowie Romana Rogocza – Andrzej i Piotr oraz córka Ilona.

– Mój tata w 2002 roku, na starym stadionie otrzymał gwiazdę, a w roku 2011 medal od prezydenta RP. Teraz jest ten piękny tramwaj. Proszę zwrócić uwagę, że te wydarzenia dzieli 9 lat, a mój tata właściwie zawsze grał z dziewiątka na koszulce – mówił wzruszony Andrzej Rogocz. –  Tata nie miał samochodu. Całe życie jeździł – albo na Przeróbkę do pracy, albo na mecze na Traugutta – tramwajem – dodał syn patrona.

 

Wspomnieniami o Romanie Rogoczu podzieliła się również Aleksandra Dulkiewicz.

– Kiedy zaczęłam chodzić na Lechię z prezydentem Pawłem Adamowiczem, jeszcze na Traugutta, pan Roman Rogocz zawsze był na trybunach, zawsze zagadnął, ale tylko w przerwach bo w trakcie meszu był skupiony na tym co dzieje się na boisku. Żył sprawami Lechii, sprawami klubu. Bardzo się cieszę, że biało-zielony tramwaj będzie mógł nosić imię tak szczególnego patrona – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

Po oficjalnej uroczystości tramwaj wyruszył na tory, by rozpocząć regularne kursy. Obecnie jeździ na linii nr 6 – Jelitkowo – Łostowice.

– Taka jest wizja komunikacji miejskiej w naszym mieście. Jak najwięcej nowych pojazdów, jak najwięcej nowej infrastruktury wzbogacało komunikację, aby mieszkańcy mogli sprawnie i komfortowo podróżować po mieście – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

 

Roman Rogocz (1926-2013), był zawodnikiem Lechii Gdańsk, który trzykrotnie, w latach 1948, 1951 i 1954 wywalczył awans do I ligi. Należał do drużyny, która w 1956 roku zdobyła trzecie miejsce, co aż do lat 80. było największym sukcesem Lechii w rozgrywkach. W 2005 roku został wybrany najlepszym zawodnikiem 60-lecia Lechii Gdańsk, w roku 2011 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany jest na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Dodaj komentarz