Tramwaje

Do Gdańska dotarł 15. tramwaj Pesa Jazz Duo

Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Nocą do Gdańska dotarł piętnasty tramwaj Jazz Duo, wyprodukowany przez firmę PESA w Bydgoszczy. Dostawa zwieńczyła pierwszą część umowy z bydgoskim producentem. Kolejne tramwaje trafią do Trójmiasta od września.

Piętnasty tramwaj PESA Jazz Duo różni się od czternastu pozostałych. Ostatni pojazd dostarczony w ramach pierwszej części umowy jest… biało – zielony.

– To hołd Miasta na 75-lecie Lechii Gdańsk, klubu o wielkich zasługach dla naszej społeczności – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

 

Patronem biało-zielonego tramwaju będzie Roman Rogocz (1926-2013) napastnik, który trzykrotnie, w latach 1948, 1951 i 1954 wywalczył awans do I ligi. Należał do drużyny, która w 1956 roku zdobyła trzecie miejsce, co aż do lat 80. było największym sukcesem Lechii w rozgrywkach. Łącznie w I lidze Roman Rogocz rozegrał 105 spotkań, zdobywając 25 bramek i dwie, które zaliczono na jego konto, choć ich autorstwo było “niepewne”. W 2005 roku został wybrany najlepszym zawodnikiem 60-lecia Lechii Gdańsk, w roku 2011 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany jest na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.