global Inwestycje Wydarzenia

Grupa z Omanu zainwestuje w pakistańską kolej

Rada Inwestycyjna PAKISTANU (BoI) twierdzi, że grupa kierowana przez Anvwar Asian Investments (AAI) z Omanu jest gotowa zainwestować 2,3 mld USD w projekt budowy nowej linii kolejowej o długości 1087 km między Jacobabad a Gwadarem, portem na Morzu Arabskim, który jest 70km od granicy z Iranem.

fot. Syed Nazish
fot. Syed Nazish

Minister federalny BOI, pan Chaudhary Salik Hussain, spotkał się z delegacją kierowaną przez przewodniczącego AAI, dr Anvwara Al Balushi, w skład której weszli również dyrektor generalny Railway Constructions Pakistan (Railcop),  Syed Naham Saeed i Tauseef Zaman, dyrektor generalny BIL Pakistan.

Według BOI, AAI jest gotowe zapewnić natychmiastową transzę 500 mln USD na kolej Jacobabad – Gwadar, a także finansowanie i pożyczki na inne projekty kolejowe w kraju.

Podczas poprzedniej wizyty w kraju – w styczniu 2022 r. Al Balushi podpisał protokół ustaleń (MoU) z Railcop i BIL Pakistan.

Studium wykonalności przygotowane później przez Railcop wykazało, że istniejąca infrastruktura kolejowa Pakistanu nie będzie w stanie sprostać prognozowanym wzrostom ruchu, gdy projekty zostaną ukończone w ramach programu Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego (CPEC), będącego częścią Inicjatywy Pasa i Drogi (BRI).

Dodaj komentarz