global Tramwaje Wydarzenia

ISLAND – piętrowy tramwaj inspirowany miastem [ZDJĘCIA]

Ponti Design Studio zaprezentowało autorski projekt autonomicznego, piętrowego tramwaju ISLAND. – Chciałem pokazać przyszłość transportu miejskiego w Hongkongu w zdystansowanym społeczeństwie post-covidowym – mówi włoski projektant Andrea Ponti.

Pandemia koronawirusa zdystansowała społeczeństwo, na zawsze zmieniła także komunikację publiczną. Po 2020 r. coraz częściej w podróż wybieramy się samochodem, rezygnując z tramwaju, autobusu, pociągu czy metra. Ponti Design Studio postanowiło stworzyć projekt pojazdu miejskiego, w którym pasażerowie łatwiej zachowają dystans społeczny i ponownie wybiorą transport zbiorowy. Tak powstała innowacyjna koncepcja tramwaju ISLAND – odpowiadająca potrzebom mieszkańców Hongkongu.

Pojęcie dystansu społecznego, który ogranicza swobodę poruszania się i interakcji ludzi stał się wyzwaniem projektowym i centralnym punktem nowej koncepcji.

Pomysł na zaprojektowanie tramwaju nie jest dziełem przypadku. Tramwaje, które w Hongkongu jeżdżą od 115 lat, są jedną z wizytówek miasta. Nazwa Island nawiązuje do innowacyjnego projektu wnętrza, w którym centralną część zajmują okrągłe ławki. Ułatwiają one zachować dystans społeczny – pasażerowie siedzą bowiem zwróceni na zewnątrz pojazdu.

– Wygląd zewnętrzny inspirowany jest miejskim krajobrazem Hongkongu, który charakteryzuje się rozległymi powierzchniami szkła i zaokrąglonymi budynkami narożnymi – opisuje Andrea Ponti. – Przez zaokrąglone okna i kopulasty dach w ciągu dnia wpada do wnętrza naturalne światło. Duże szyby zapewniają także niesamowite widoki w trakcie podróży nocnej.