global Wydarzenia

Kenya Railways Corporation rozwiązuje umowę z Afristar

Kenya Railways Corporation (KRC) rozwiązała z chińską firmą Africa Star Railway Operations Company (Afristar) umowę na eksploatację i utrzymanie linii kolejowej Mombasa – Naivasha Standard Gauge Railway. KRC do maja 2022 r. będzie stopniowo przejmować jej obsługę.

Fot. Erasmus Kamugisha / Wikimedia Commons

Jak informuje prezes KRC Omudho Awitta, usługi związane m.in. z bezpieczeństwem i sprzedażą biletów leżą już w gestii KRC.

Afristar, który jest własnością China Road and Bridge Corporation (CRBC), spółki zależnej China Communications Construction Company (CCCC), otrzymał 10-letni kontrakt na eksploatację i utrzymanie 592 km SGR – umowa podpisana została w 2017 r.

Chińska spółka CRBC była głównym wykonawcą budowy odcinka linii kolejowej Mombasa – Nairobi. Koszt prac wyniósł 3,2 mld dolarów. CCCC zrealizowała linię SGR Nairobi – Naivasha o długości 120 km, której koszt szacuje się na 1,5 mld USD. Oba odcinki SGR zostały sfinansowane przez Exim Bank of China.

W połowie 2020 r. kenijski rząd poinformował, że KRC jest winna Afristatowi ponad 340 mln dolarów z tytułu opłat eksploatacyjnych i konserwacyjnych. Podjęto również działania mające na celu zmniejszenie strat na linii i natychmiastową renegocjację kosztów operacyjnych Afristar.